ARAŞTIRMA

DigitalAge | 16.01.2014 - 11:41

NetApp 2014 öngörülerini açıkladı

2014’te hibrit bulut, flash, tümleşik ve entegre mimarilere yönelik BT çözümleri çıkış yapacak.

Veri depolama ve yönetimi alanında hizmet veren şirket NetApp, 2014’te hibrit bulut, flash, tümleşik ve entegre mimarilere yönelik BT çözümlerinin büyük bir patlama yapacağını açıkladı.

Yeni yılda pazarı şekillendirecek trendler

  • BT çeşitli bulut modelleri arasında bir aracı işlevi görecek. Bu durum, uygulama verilerinin bulutlar arasında taşınmasını kolaylaştıracak ve farklı bulut modelleri arasında istikrarlı depolama hizmet kabiliyetleri sağlayacak.
  • Ana akım kurumsal depolama şirketlerinin flash teknoloji trendinin geçerliliğini denetlemesini takiben flash pazarında hızlı bir büyüme gerçekleşecek.
  • Şirketlerin sahip olduğu tüm BT altyapıları, ‘özel bulut’ olarak görülecek ve hızlı çözüm oluşturma, maliyet rekabet gücü ve hizmet seviyesi anlaşmaları ile ilgili tüm beklentiler, harici bulut seçenekleri ile kıyaslanacak.
  • Altyapı bileşenlerinin sanal versiyonları (ağ ve depolama denetleyicileri gibi) daha yaygın hale gelecek. En değerli sanal bileşenler, mevcut fiziksel ağ ve depolama sistemleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olabilenler olacak.
  • Sanal Makineler nasıl çalışan uygulamaların fiziksel sunucular arasındaki hareketini mümkün kıldıysa, Sanal Depolama Sistemleri de verileri belirli fiziksel depolama alanlarından çıkarıp ona özgürlük sağlayabilecek.
  • OpenStack dağıtımları ‘proje’ bazlı olmaktan çok ‘ürün’ bazlı olacağı için daha fazla sayıda işletme ve servis sağlayıcı OpenStack’ı benimseyecek. Böylece OpenStack, Linux’tan sonra ortaya çıkan en başarılı kurumsal açık kaynak teknolojisi olarak kayıtlara geçmiş olacak.
  • Bulut bilişimin ve depolama hizmetlerinin yaygın kullanımı, geleneksel coğrafi sınırları zorlar hale geldi. ABD dışındaki işletmeler, bu nedenle, hem verinin hakimiyetinin kendilerinde kalmasını hem de bulut bilişim ekonomilerinden faydalanmalarını sağlayan hibrit bulut çözümlerine eğilmeye başlayacaklar.
  • Ethernet evrimindeki bir sonraki aşama olan 40 GB, veri merkezlerinde daha fazla benimsenecek. Daha yüksek bant genişliği, daha geniş veri setlerinin daha hızlı ve daha kolay bir şekilde hareket etmesini kolaylaştıracak. Bu da verinin büyümesini teşvik edecek.
  • Şirketler mevcut veriden analitikler yoluyla değer çıkarmaya çalıştıkça, içgörülerini geliştiren ek veriler de toplamaya başlayacaklar. Müşteri davranışları, endüstriyel süreçler ve doğal fenomenler hakkında daha fazla veri toplayabilen yeni cihazlar piyasaya çıkacak.
  • Kümelenmiş Depolama ve Nesne Depolama kullanımları artarken, Tümleşik Altyapılar veri merkezi altyapılarının yapı taşlarından biri haline gelecek. Bellek içi veritabanları ise SAP Hana’nın popülerliği sayesinde ana akıma dahil olacak.