Skip to main content

İsviçreli şirket, kişisel beslenme ihtiyaçlarını temel alan kişiye özel yiyecek üreten bir makine sunmayı planlıyor

Yiyecek ve içecek şirketi Nestlé, yakın gelecekte yeme alışkanlıklarımızı değiştirmek istiyor. Bloomberg’in haberine göre; Nestlé Sağlık Bilimi Enstitüsü (NIHS), temel besin öğelerinin beyin, vücut ve sindirim sistemi fonksiyonunu etkilediğini araştıran ‘Iron Man’ adında bir program başlatmayı planlıyor.

Muhtemelen araştırma sonuçlarına ulaşmak yılları alacak projede insanların besin öğelerinin kişisel seviyelerini görüntüleyen ve ihtiyaçlarına yönelik yiyecek tasarlayan bir cihaz geliştirmek planlanıyor.

Bloomberg’e konuşan NIHS yöneticisi Ed Baetge, vitamin ve besin öğe eksikliği tedavisinde eczanede satılan ek besinlerin yerine ‘Iron Man’ ile oluşturulan ürünlerin daha etkili olacağını belirtti.

“Eğer bunu doğru yaparsak, bu cihaz mutfağınızda yer alacak yeni nesil mikrodalga fırını olabilir”

Projede elde edilmesi beklenen olumlu sonuçlar arasında Alzheimer ve Kwashiorkor (yetersiz protein alımı sonucu ortaya çıkan beslenme yetersizliği)gibi hastalıkları tedavi etmek yer alıyor. Şirketin önümüzdeki yıllarda sunmayı düşündüğü cihaz ile alışveriş yapmadan sağlıklı yiyeceğe ulaşmayı kolay hale getirmek amaçlanıyor.

“Bir tuşla yiyeceğinize ulaşabilirsiniz” şeklinde konuşan Baetge sözlerine devam etti:
“Eğer bunu doğru yaparsak, bu cihaz mutfağınızda yer alacak yeni nesil mikrodalga fırını olabilir”

Kaynak: Bloomberg, The Verge

Fotoğraf: huffingtonpost.co.uk