TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 20.02.2017 - 16:09

NASA internet kullanıcılarını yardıma çağırdı

İnternet kullanıcıları, NASA'nın Güneş Sistemi'nin 9'uncu gezegeni olduğu düşünülen Gezegen X'i bulmasına yardımcı olabilir.

Plüton‘un “gezegen” değil, “cüce gezegen” olduğunun anlaşılmasından sonra Güneş Sistemi‘ndeki gezegen sayısı 9’dan 8’e düşmüştü. Ancak son yıllarda yapılan gözlem ve araştırmalar ışığında, 9’uncu gezegenin Plüton’un ötesinde gizlenmekte olduğuna dair teoriler ortaya atıldı. Plüton’un olduğu Kuiper Kuşağı’ndaki asteroitlerin çarpık yörüngesine bakan astronomlar, bu kez gerçekten 9’uncu gezegeni bulduklarını düşünüyor.

“Gezegen X” olarak adlandırılan 9’uncu gezegen hakkında teorilerin güçlenmesi üzerine, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurumu NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) astronomları internet üzerinden yardıma çağırdı. Bu işbirliği, “Wise” isimli teleskop tarafından kaydedilen görüntülerin yayınlanacağı özel bir internet sitesi üzerinden gerçekleşecek. Bu görüntüler sayesinde, internet kullanıcılarının yeni gezegenin konumunu keşfedebileceği umut ediliyor.

NASA’nın kendi sitesinden yaptığı duyuruya göre, NASA internet sayesinde, dünyanın dört bir yanından astronomlar için merak konusu haline gelen Gezegen X‘i keşfedebilmek için, bütün gökbilimcilerin yetenek ve deneyimlerinden yararlanabilecek.

“Backyard Worlds: Planet 9” isimli bu proje kapsamında siteye girip, yıllardır arşivlenen görüntülere erişen bilim insanlarının yapması gereken; hareket halinde nesneler tespit etmeleri halinde, bunu NASA‘daki ekibe bildirmek olacak.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde (Caltech) görev yapan astronomlar; Mike Brown ve Konstantin Batygin tarafından yapılan ölçümlere göre Gezegen X‘in kütlesi Dünya’nın 10 katı kadar, çapı da Dünya’nınkinden üç kat fazla.