Skip to main content

İlk turistik ISS görevi için gün sayan NASA, Ax-1 olarak adlandırdığı bu görev için etkileyici bir fragman hazırladı.

NASA, ilk turistik Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) görevi için gün sayıyor.

Ax-1 adındaki bu görev, üç uzay turistinin yanı sıra bir astronotun on günlük uzay yolculuğunu kapsıyor. Dört kişilik ekibi ISS’e taşıyacak olan uzay aracı ise SpaceX tarafından üretilen bir Crew Dragon modülü. Bir Falcon 9 roketiyle fırlatılacak olan Crew Dragon modülü, turistleri ISS’e ulaştıracak. Ekip, ISS’e ulaştıktan sonra orada sekiz gün geçirecek ve tekrar dünyaya dönecek. Ekibin üyeleri, bu süre içerisinde ISS’te bulunan yedi astronot ile birlikte 25’ten fazla araştırma ve teknoloji görevi gerçekleştirecekler.

Ekip, Kanadalı yatırımcı Mark Pathy, Amerikalı girişimci Larry Connor ve İsrailli pilot Eytan Stibbe’den oluşuyor. Turistler ile birlikte ISS’e yolculuk yapacak olan astronot ise Michael López-Alegría. Digital Trends’in haberine göre, adı geçen uzay turistleri bu yolculuk için kişi başı 55 milyon dolar ödediler.

NASA ise yakın zamanda gerçekleştirilecek olan bu görev için sinematik bir fragman hazırladı:

Uzay turistlerini ISS’e ulaştıracak olan Falcon 9 roketi, 6 Nisan’da Kennedy Uzay Merkezi’nden havalanacak. Crew Dragon ile ISS’e taşınacak olan turistler, on günlük yolculuğu Florida açıklarına iniş yaparak sonlandıracaklar.

Ax-1 görevi, NASA’nın ISS’i ticarileştirme yolunda ilk büyük adımı olarak görülüyor. NASA, ticari uzay şirketlerinin turistik faaliyetlere yatırım yapmalarını umuyor.

Öte yandan, Ax-1 görevi, ISS’in uzay turisti ağırladığı ilk görev olmayacak. Zira Amerikalı mühendis Dennis Tito, 2001 yılında 20 milyon dolar karşılığında Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un Soyuz adlı uzay aracı ile ISS’e seyahat etmiş; geçtiğimiz yıl ise Japon girişimci Yusaku Maezawa, ISS’te 12 gün geçirmişti.

Kaynak: Watch this cinematic trailer for NASA’s first ISS tourism mission – Digital Trends