Skip to main content

Silikon Vadisi Magic Leap’te çalışan Emre Tanırgan, 2 yıldır üzerinde çalıştığı Paradiddle VR Davul uygulaması ile South by Southwest (SXSW)’in her sene düzenlediği İnteraktif İnovasyon Ödülleri’nde Ses ve Müzik İnovasyonu dalında dünya çapında beş finalistten biri seçildi. Emre Tanırgan’a bu yenilikçi projedeki ilham kaynağını sorduk.

Gerçekçi ses sistemi ve kolay kullanımı sayesinde hem ilk defa davul çalmaya başlayanlar hem de profesyonel müzisyenler için kullanışlı bir sanal enstrüman olan Paradiddle (paradiddleapp.com), bateri çalma deneyimini sanal gerçekliğe uyarlayarak herkesin gerçek dünyanın sınırlamaları olmadan bateri çalmasına izin veriyor. Daha önce hiç davul çalmamış insanlar uygulamayı kullanarak gürültü yapmadan, pahalı bir bateri seti almadan ve davulları koyacak bir yer bulma ihtiyacı duymadan kendi kendilerine davul çalmayı öğrenebiliyorlar. Uygulamayı yaklaşık son iki yıldır kendi başıma geliştiriyorum, son bir senedir de Steam’de erken erişim olarak piyasaya sürülmüş durumda.

Paradiddle projesi için size ne ilham verdi?

2016 yılının başlarında iş değiştirmek ve yeni bir şehre taşınmak üzereydim. Eski iş yerimde istediğim zaman pratik yapabileceğim bir bateri seti olmasına karşın yeni ofisimde böyle bir imkanım olmayacaktı. O sıralarda bir yandan da Magic Leap ve Disney gibi şirketlerde sanal ve artırılmış gerçeklik (VR ve AR) üzerine çalışıyor olduğum için, sanal gerçeklik ile gerçek hayat arasında bateri çalma becerilerinde çakışma olup olmadığını merak ettim ve kendime basit bir VR davul seti yaratmaya başladım. Yaptığım bu prototipi test etmek için de gerçek bateride çalmasını bildiğim birkaç şarkıyı sanal gerçeklikte çalıp kaydettim, ve bunu kullanılabilir bir uygulamaya dönüştürebileceğimi fark ettim. O zamandan beri de Paradiddle’ı geliştiriyor ve her geçen gün üzerine yeni bir şeyler eklemeye çalışıyorum.