Skip to main content

Çağrı merkezlerinde müşterilerin en sık yaşadıkları problemleri gösteren bir infografik hazırlandı

Çağrı merkezlerine eğitim ve danışmanlık hizmeti sunan UNIQ Eğitim ve Danışmanlık, hazırladığı infografik çalışma ile çağrı merkezlerinde en sık karşılaşılan hataları ve bunların yarattığı sonuçları ortaya koydu.

‘Kimse çok beklemek istemiyor’

Çalışmaya göre müşterilerin çağrı merkezleri ile ilgili yaşadıkları sıkıntıların başında uzun bekletilme süreleri geliyor. Müşterilerin yüzde 60’ı yardım için çok uzun süre bekletildiklerini belirtirken, müşterilerin yüzde 12’si bu durumda telefonu kapatıyor.

‘Robot değil, canlı biri lütfen’

Bir başka veri ise çağrı merkezi ile kötü bir müşteri deneyimi yaşayanların yüzde 89’unun ilişkiyi tamamen keserek rakip firmaya gittiğini gösteriyor. Telefonda robot değil, canlı bir müşteri ilişkileri danışmanından hizmet aldığını hisseden müşterilerin yüzde 69’u ise bu hizmetten daha fazla memnun kalıyor.

‘Çağrı merkezlerinde hedef hem rakamlar hem de kalite olmalı’

Çağrı merkezlerinde müşterilerin en fazla izinsiz yapılan satış aramaları, uzun bekletme süreleri, çözümsüz kalan konular ve robotik konuşan çağrı merkezlerinden şikayet ettiğini belirten UNIQ Eğitim ve Danışmanlık CEO’su Alp Kohen, çağrı merkezlerinde öncelikli hedefin rakamlar kadar ‘hizmet kalitesi’ de olması gerektiğini belirtiyor.