Skip to main content

Yapay zeka insanlığa karşı savaş başlatabilir açıklaması yüzünden Mark Zuckerberg tarafından korku tacirliği ile suçlanan Elon Musk sert konuştu.

Tesla‘nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk‘ın kısa süre önce ABD’deki valileri bir araya getiren ‘National Governor’s Association’ toplantısından önce yaptığı konuşmada yapay zeka hakkında dile getirdiği uyarılar Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘i kızdırdı. Musk’ı korku tacirliği ile suçlayan Zuckerberg, söz konusu konuşmayı izlediğini ve geleceğin teknolojileriyle ilgili korku tacirliğinden yorulduğunu söyledi.

Yapay zekanın kendisini endişelendirmediğini belirten Zuckerberg, “(Yapay zekaya) karşı çıkanları ve kıyamet senaryolarıyla ilgi çekmek isteyenleri anlamıyorum. Gerçekten olumsuz ve bir bakıma da oldukça sorumsuzca buluyorum” dedi.

“Bu konudaki bilgisi sınırlı”

Musk’ın Zuckerberg’e yanıtı gecikmedi. Bir Twitter kullanıcısının bu yorumla ilgili attığı bağlantıya, Musk’ın yanıtı sert oldu. Ünlü girişimci “Bununla ilgili Mark’la konuştum. Bu konudaki bilgisi sınırlı” mesajıyla gerginliği bir doz daha artırdı.

Elon Musk ‘National Governor’s Association’ toplantısından önce yaptığı konuşmada yapay zekanın medeniyet olarak karşımızdaki en büyük risk olabileceğini söyleyerek, teknolojinin gelişimini yönetmek üzere, hızlı ve kesin sonuçlu hükümet müdahaleleri yapılması için çağrıda bulunmuştu. “Yapay zeka, insan uygarlığının varlığını araba ve uçak kazalarından, sahte ilaçlardan veya kötü gıdalardan daha çok tehdit eden temel bir risk” sözleriyle endişesini açıklayan Musk, yapay zekanın bilgiyi manipüle ederek bir savaş başlatabileceğini dile getirmişti.