Skip to main content

Mültecilerin ihtiyaçları için, uluslararası teknoloji toplumunun çözümlerini koordine eden sosyal kuruluş Techfugees Türkiye’de

Mevcut mülteci krizi şimdiye kadarki tüm kitlesel göçlerden daha farklı. Türkiye’ye yerleşen 3 milyonu aşan göçmenler bir pasaporta sahip olmasalar bile, akıllı telefonlar yiyecek ve su kadar hayati önem taşıyor.

Techfugees mültecilerin ihtiyaçları için, uluslararası teknoloji toplumunun çözümlerini koordine eden sosyal bir kuruluş konumunda. Avrupa’daki mültecilerin durumlarından hareketle, teknoloji sektöründe çalışan insanlar tarafından kar amacı gütmeyen “Techfugees” konferansları, hackathon etkinliklerinin yanısıra dünya çapında ve Türkiye’de de bacağı bulunan küresel gönüllü ağı ile 5 ana hedefte hizmet veriyor.  Bu 5 hedef arasında; altyapı, eğitim, kimlik, sağlık ve içerme bulunuyor.

Techfugees etkinliklerinin tamamında, sivil toplum kuruluşları, teknoloji mühendisleri, girişimcileri ve yeni işletmeleri bir araya getirmek amacıyla teknoloji dünyasının krizlerini çözmek için tasarlanmış kar amacı gütmeyen çalışmalar yapılıyor.

Mike Butcher tarafından kurulan Techfugees’un Türkiye Techfugees kurucuları arasında; Niels van der Linden (Patica), Canay Atalay (Patica), Müjde Esin (Kizcode) bulunuyor. https://techfugees.com/press/