Skip to main content

Motto Müzik, arasında geniş çaplı bir müzik eğilimleri araştırması gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarını haberimizde görebilirsiniz…

Motto Müzik, yaş gününü kutlamak için Türkiye’nin müzik haritasını yayımladı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Antalya’da üniversite öğrencisi olan 20 bin 815 Twitter kullanıcısı ile çalışma hayatındaki 14 bin 906 genç yetişkin olmak üzere 35 bini aşkın gencin, 2015 yılında Twitter platformunda yaptığı paylaşımları inceleyen araştırma, gençlerin müzik ve dijital dünya ile ilişkilerinin yanı sıra eğlence anlayışlarına da ışık tutuyor.

Gonzo Insight tarafından yapılan araştırma, gençlerin en çok ilgilendikleri müzik türünün yüzde 50 ile Türkçe pop olduğunu ortaya koyuyor. Türkçe popu sırasıyla, alternatif pop, türkçe rock, özgün müzik, arabesk ve fantezi izliyor. Öğrencilerin en az ilgilendikleri müzik türleri heavy metal ve caz olurken, genç çalışanların en az ilgilendikleri müzik türleri ise rap, caz, soundtrack, heavy metal ve R&B.

En çok paylaşılan sanatçı: Sezen Aksu

Allianz Platformu Motto Müzik’in müzik haritasının genel sonuçlarına göre, en çok paylaştıkları sanatçı, geçtiğimiz günlerde sahnelere veda ettiğini duyuran Sezen Aksu. Araştırmada Sezen Aksu’nun ardından sırasıyla Ahmet Kaya, Teoman ve Gülşen geliyor. İlk ondaki diğer isimler, sırasıyla Sıla, Halil Sezai, Yıldız Tilbe, Koray Avcı, Cem Adrian ve Birsen Tezer.

İnfografik çalışmalarına tıklayarak; daha yüksek çözünürlüklü versiyonlarına ulaşabilirsiniz.

1458723694_gonzo_insight_infografik