Skip to main content

Motorola’nın yeni telefon platformu ‘Phonebloks’u hayata geçirme planları bulunuyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında LEGO mantığına sahip Phonebloks konsepti yayımlanmış; Phonebloks konseptini ilk kez ortaya atan Hollandalı tasarımcı Dave Hakkens’ın bu projesi, internette oldukça ses getirmişti. Modüler akıllı telefon konsepti, elektronik atık miktarını düşürebilecek bir telefon olarak tasarlandı. Yeni akıllı telefon konsepti, LEGO mantığına benzer işlevle telefon parçalarının bir araya gelerek; akıllı telefonu oluşturuyor.

Design Taxi’de yer alan habere göre; cep telefonu üreticisi Motorola ise ‘Project Ara’ adında modüler telefon konsepti üzerinde bir yıldan fazla süredir çalışıyor. Yeni konseptine kendi resmi blogunda yer veren Motorola’nın hayata geçirmeyi düşündüğü planı Hakkens’in geliştirdiği konsept mantığı ile benzerlik taşıyor. Buna göre Motorola, modüler, isteğe göre uyarlanabilir bir telefon platformu geliştirmeyi amaçlıyor.

Motorola ile Hakkens, ‘Phonebloks’ konseptini hayata geçirmeyi planlıyor. Motorola ise resmi blogunda yeni öneri ve fikirlere açık olduğunu belirterek; online platform aracılığıyla ‘Phonebloks’ topluluğu ile etkileşime geçiyor.

Konu ile ilgili Hakkens, YouTube kanalında bir video paylaştı. Videoda 960 binin üzerinde destek aldığını, 370 milyonun üzerinde sosyal etkileşimin görüldüğü proje için hedefe ulaşılmış olduğu belirtiliyor.

Motorola, geliştiriciler için bir kit sunmayı planlıyor. Böylelikle şirketler, startup’lar ve geliştiriciler blok prototiplerinin üretimine başlayabilir.