Skip to main content

Araştırma firması Gartner’a göre; uygulama indirme sayısı 2012 hacminin yüzde 60’ı kadar artış gösterdi.

Araştırma firması, dünya çapında bu yıl yapılan tüm uygulama indirme sayısının 102 milyarı bulacağını açıkladı. Geçtiğimiz yıl ise bu sayı 64 milyardı. Önümüzdeki yıl ise bu sayının 139 milyar olacağı beklenirken, 2017 yılı için 268,7 milyar olacağı tahmininde bulunuldu.

Ücretsiz uygulamaların her zaman daha popüler olduğu bilinen bir gerçek. Geçtiğimiz yıl ücretsiz uygulamalar, indirilen tüm uygulamaların yüzde 90’ına denk geliyordu. Gelecek yıllarda ise yine ücretsiz uygulamaların popülerliğini koruyacağı yönünde tahmin yapıldı. Gartner’a göre bu oran yüzde 94,5 civarında olacak.

Uygulamaların popülerliğine bağlı olarak; Apple’ın App Store’u ve Android temelli uygulama mağazalarının mobil dünyaya yön vermeye devam etmesinde şaşırılacak bir durum yok. 2017 yılında yüzde 90’ın üzerinde uygulamalar, bir iOS veya Android tabanlı bir cihazdan indiriliyor olacak.

Gartner’ın araştırma direktörü Brian Blau, daha aktif geliştirici topluluklarından kaynaklı uygulama mağazalarının git gide daha aktif hale geldiğini belirtti. Ancak, her iOS cihazı için aylık ortalama indirme sayısı 4,9’dan (2013 değeri) 3,9’a (2017 tahmini) düşüş bekleniyor. Ayrıca her Android cihazı için aylık ortalama 6,2’den (2013 yılı) 5,8’e (2017 tahmini) düşmesi tahmin ediliyor.

Peki bu düşüş neden kaynaklanıyor? Blau’nun yaptığı açıklamaya göre; kullanıcılar yeni uygulamaları denemektense aynı uygulamaları kullanıyor olacak.

Geliştiriciler bu yıl daha yüksek gelir elde etme beklentisi içine girebilir. Geçtiğimiz yıl toplam uygulama geliri 18 milyarken, bu yıl için uygulamalardan elde edilen gelir 26 milyar doları bulacak.