Skip to main content

Türkiye’de 2017 yılında mobil oyun pazarı 1 milyar TL’ye ulaştı.

Netmarble EMEA Genel Müdür Yardımcısı Aras Şenyüz, 2017 yılında mobil oyun dünyasında çok şey değiştiğini, Türkiye’de oyun oynamaya Nokia telefonlarda Snake (Yılan) oyunu oynayarak başladığımızı belirterek dünyada mobil oyun pazarının dünyada 200 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştığını belirtti.

Asya’da Güney Kore, Batı’da Amerika’nın öncülüğünde mobil oyun pazarı yüzde 20’nin üzerinde büyüdüğünü kaydeden Şenyüz, “2017 yıllında Türkiye’de ise mobil oyun pazarı 1 milyar TL’lik bir pazar haline geldi. Türkiye Avrupa Ülkeleri arasında interneti en çok tüketen ikinci ülke. Genç nüfus ve 30 milyonu aşkın oyuncu ile ciddi kitle oyunların içinde ama ciro olarak Türkiye’de büyüyebilecek bir pazar var. Türkiye’de insanlar günde bir saatini mobil oyun oynayarak geçiriyor. Masa üstü bulmaca oyunları 15 dakika civarında oynanırken, çok oyuncu ile insanların arkadaşları ile birlikte oynadıkları online oyunlar işin içine girince bu oynama rakamları 3 ya da 4 saate çıkıyor. Türkler mobil oyunları metrobüste, televizyon karşısında ve hatta trafikte beklerken bile insanlar oyun oynuyor,” dedi.

Aras Şenyüz ayrıca 2017 yılında iPhone 8, iPhone X ve Samsung S8 gibi mobil telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte telefonların oyunculara yüksek kapasite imkanları getirdiğini, bu teknolojik özellikleri yüksek telefonların hayatımıza girmesiyle oyun oynama sürelerinin yüzde 24 arttığına dikkat çekti. Oyunların grafik kalitesi de çok hızla arttığı için mobilde oyun oynama süresi 46 dakikadan bir saate varan süreye çıkmış durumda.