Skip to main content

Kaspersky Lab tarafından yayınlanan ‘BT Tehdit Evrimi: 2013 İkinci Çeyrek Raporu’na göre siber saldırganlar mobil saldırı ve sanal para hırsızlığına yoğunlaştı. Rapora göre Kaspersky Lab’in etkisiz hale getirdiği toplam saldırı sayısı 1 milyara yaklaşırken, bunun 100 binden fazlasını zararlı mobil yazılım örnekleri oluşturuyor.

Kaspersky Lab uzmanları, 2013’ün ikinci çeyreğinde öne çıkan BT güvenlik vakalarını ve trendlerini analiz eden ‘BT Tehdit Evrimi’ raporunu yayınladı. Rapora göre, zararlı mobil yazılımlar, ikinci çeyrekte hem miktar hem de karmaşıklık açısından en önemli istatistiksel kategoriyi oluşturuyor.

Siber suçlular artık, mobil platformlar için daha fazla zararlı yazılım üretmekle kalmıyor, aynı zamanda bu programların yeteneklerini ve davranışlarını da geliştiriyor. Zararlı mobil yazılımlara ek olarak siber suçlular, dijital para biriminin değerinin ikinci çeyrekte hızla artması nedeniyle bitcoin (sanal para) madenciliği ve hırsızlığı için tasarlanmış yasa dışı kampanyalar üzerine de yoğunlaşmayı sürdürdüler.

Mobilde saldırı artışı

Rapora göre Kaspersky Lab, 30 Haziran itibariyle sistemine toplamda 100 binin üzerinde zararlı mobil yazılım değişikliği ekledi. Bu, 2012 yılının sonundaki rakamla karşılaştırıldığında (46 bin 445 değişiklik) önemli bir artış olarak karşımıza çıkıyor.

Siber suçluların kullandıkları ortak yöntem, güvenli uygulamaları indirmek ve onları ekledikleri zararlı yazılım kodları ile değiştirmek olarak özetleniyor. Sonrasında siber suçlular, değiştirilen ve artık zararlı olan bu uygulamaları kullanıcıların bu uygulamaları indirmek için kullandıkları üçüncü parti uygulama mağazaları gibi sitelere yeniden dağıtıyor.

BT Tehdit Evrimi 2013 ikinci çeyrek zararlı yazılım istatistikleri

• Kaspersky Lab ürünlerinin 2013’’ün ikinci çeyreğinde tespit ettiği ve etkisiz hale getirdiği tehdit sayısı 1 milyara yaklaştı.

• Web Tabanlı Saldırılar: Kullanıcıların internet erişimi esnasında yaklaşık 578 milyon adet bulaşma engellendi.

• Bilgisayar Bulaşmaları: 400 milyonu bulan zararlı programın kullanıcıların makinelerini etkilemeleri engellendi.

• Zararlı Mobil Yazılımlar: Kaspersky Lab, algılama sistemine 2013’ün ikinci çeyreğinde yaklaşık 30 bin yeni zararlı yazılım değişikliği ekledi.