Skip to main content

IBM’in araştırmasına göre; popüler mobil arkadaş bulma uygulamalarının yarıdan fazlası, internet saldırıları için risk taşıyor

IBM Güvenlik Birimi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre; popüler mobil arkadaş bulma uygulamalarının yüzde 60 oranından fazlası, kişisel kullanıcı bilgilerini ve kurumsal verileri riske atan, çeşitli internet saldırıları için risk taşıyor.

  • IBM’in araştırmasına göre; bu uygulamaların birçoğunun (kamera, mikrofon, depolama, GPS konumu ve sanal cüzdan fatura bilgileri gibi) aygıttaki diğer özelliklere de erişimi bulunuyor ve dolayısıyla da güvenlik açıklarıyla birlikte hackerlar için cazip duruma getiriyor.
  • Araştırmada yer alan kuruluşların hemen hemen yarısındaki çalışanların iş için kullandıkları mobil aygıtlarda, en popüler arkadaş bulma uygulamalarından en az biri kurulu bulunuyor.
  • Pew Araştırma Şirketi’ne göre ABD’de her 10 kişiden biri (yaklaşık 31 milyon kişi) bir arkadaşlık sitesine üye ya da arkadaş bulma uygulamasını kullanıyor ve son sekiz yılda internet ortamında tanışarak flört edenlerin sayısı yüzde 66‘ya yükseldi.
  • IBM Güvenlik Biriminin araştırmacıları bu çalışmada Android mobil platformundaki 41 arkadaş bulma uygulamasından 26’sının orta ya da yüksek düzeyde güvenlik açıkları bulundurduğunu saptadı. Bu analiz; Ekim 2014’te Google Play mağazasında var olan uygulamalar temel alınarak yapıldı.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı shaundon