Skip to main content

Intel ve Ford, ortak araştırma programı Mobii ile araç içi kişiselleştirme ve görüntüleme teknolojilerinin geleceğini şekillendiriyor

Intel ve Ford, araç içi kameralar ve araç sensörleri için yeni uygulamalar geliştirmeye yönelik bir araştırma projesi için işbirliği yaptıklarını duyurdular.

Mobii adlı mobil iç mekân görüntüleme sistemi, yüz tanıma yazılımları kullanarak daha gizli, kişisel ve güvenli bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla araca uzaktan erişim, araç içinde kalan eşyaların kontrolü ve başka sürücüler için araç kullanma kuralları belirlenebiliyor.

Mobii ile sesli komut ve hareketlerle otomobilinizi kişiselleştirin


Algısal teknolojileri kullanarak çok daha eğlenceli bir sürüş deneyimi sağlayan Mobii, Ford araştırma mühendisleri ile Intel bünyesindeki antropolog, etnolog ve mühendislerin ortak çalışması. Mobii ile sürücü araca girdiği anda ön tarafta bulunan bir kamerayla yüz tanıma işlemi gerçekleştiriliyor. Sonrasında araç içi teknolojiler, kimliği tanımlanan sürücüye göre kişiselleştiriliyor.

Mobii araca binen sürücüyü tanıyamazsa, bir fotoğrafını araç sahibinin akıllı telefonuna ileterek onu durumdan haberdar ediyor. Bu sayede araç sahibi kendisinden başka sürücüler için hız limiti, güvenli sürüş kuralları, araç içi ses seviyesi ve mobil telefon kullanımıyla ilgili düzenlemeler yapabiliyor.