Skip to main content

Sanal para birimi Bitcoin 19 bin dolar barajını aşarken, siber korsanlar 70 milyon dolarlık Bitcoin çaldı.

Birkaç gün içinde inanılmaz bir yükselişle rekor üstüne rekor kıran kripto para Bitcoin‘in değeri bugün 19 bin doları aştı. Bu yükselişin ardından kısa bir süre sonra düşüşe geçen Bitcon, TSİ 07.00’de 16 bin 715 dolardan işlem gördü.

Dijital para birimleri arasında en yüksek piyasa değerine sahip olan ve yatırımcılara tarihte görülmemiş bir getiri sağlayan Bitcoin’in yükselişi sürerken, Bitcoin madenciliği konusunda popüler olan Slovenya’daki NiceHash isimli Bitcoin şirketine siber saldırı düzenlendi. Saldırıda yaklaşık 70 milyon dolarlık Bitcoin çalındı. Uzmanlar, bu durumun yatırımcılarda ve kullanıcılarda güvenlik endişesine neden olduğu kaydetti.

Seneye bin doların altında başlayan Bitcoin’in piyasa uluslararası ilaç firması Pfizer, yatırım bankacılığı kuruluşu Goldman Sachs ve ABD’li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon gibi dev firmaları geride bıraktı.

Dünya genelindeki bini aşkın dijital para arasında en değerlisi olan Bitcoin’in bu hızlı değer artışında ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) geçen cuma günü yaptığı “ABD merkezli finans firmaları CME Group, CBOE ve Cantor Fitzgerald kripto para tabanlı finansal ürünlerin 18 Aralık itibariyle listelerine ekleyeceklerine” dair açıklamasının etkisi olduğu belirtiliyor.