Skip to main content

Microsoft, Satya Nadella’nın yeni CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandığını açıkladı.

Microsoft Yönetim Kurulu, Satya Nadella’nın Microsoft CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandığını duyurdu. Satya Nadella, Microsoft’un Bulut ve Kurumsal Çözümler Bölümünü Başkanı olarak görev yapıyordu. Nadella, duyurunun yapıldığı an itibariyle yeni görevine başladı.

Satya Nadella’nın Microsoft CEO’su olarak göreve başlamasıyla ilgili Nadella’dan daha uygun bir isim düşünemediğini belirten Microsoft Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Bill Gates, Satya’nın sağlam mühendislik becerileri, iş odaklı vizyonu ve insanları bir araya getirebilme becerisiyle kendini kanıtlamış bir lider olduğunu ifade etti.

Satya Nadella, 1992 yılında Microsoft’a katıldığından beri şirketin sunduğu ürün ve hizmetlere dair genel stratejilerin ve teknik dönüşümün gerçekleşmesinde önemli görevler üstlendi. Nadella, özellikle Microsoft’un bulut bilişime yönelmesi ve Bing, Xbox, Office gibi dev servisleri barındıran dünyanın en büyük bulut bilişim altyapılarından birinin Microsoft tarafından hayata geçirilmesi konusunda büyük rol oynadı. Satya Nadella, Microsoft Bulut ve Kurumsal Çözümler Bölümünü Başkanı olarak görev yaptığı dönemde gösterilen ortalamanın üzerinde performansa ve birimin rakiplerinden pay alarak pazar payını artırmasına öncülük etti.