Skip to main content

ABD’li teknoloji devi Microsoft, ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin geliri 52,7 milyar dolara çıktı ancak net kârı yüzde 12 azaldı.

Geçen hafta 11 bin çalışanını işten çıkaracağını duyuran Microsoft, zor bir yıla hazırlanıyor. Şirketin geliri geçen yıla göre yüzde 2 artarak 52,7 milyar dolara çıktı. Net kârı ise yüzde 12 düşerek 16.4 milyar dolara geriledi ve bu durum yıl boyunca devam edebilir.

Microsoft’un Windows, Xbox ve PC donanımını içeren kişisel bilgisayar bölümü, yıldan yıla yüzde 19 düşerek 14,2 milyar dolara ulaştı. Şirket, Windows gelirinin yüzde 39, Xbox içeriği ve hizmetlerinin de yüzde 12 düştüğünü söylüyor. Bununla birlikte cihaz geliri de yüzde 39 düştü.

Duraklayan PC pazarına rağmen Microsoft, yıllardır bulut gelirlerini yüksek tutuyor ve bu devam edecek gibi görünüyor. Akıllı bulut işi geçen yıla göre yüzde 18 artarak 21,5 milyar dolara ulaştı. Microsoft’un kemer sıkması, şirketin ChatGPT yaratıcısı OpenAI’a potansiyel olarak 10 milyar dolar daha yatırım yapmasını engellemedi, bu da yapay zekânın Microsoft’un gelecekteki projelerinde önemli bir rol oynayacağının işareti. Şirket yakında Azure OpenAI hizmetine ChatGPT’yi eklemeyi ve bu teknolojiyi Bing’e entegre etmeyi planlıyor.

Kaynak: Microsoft announces $52.7 billion in Q2 revenue amid plans to layoff 10,000 workers – yahoo finance