Skip to main content

Microsoft’un Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcılığına Burak Gökmen atandı

Microsoft Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Tüketici Kanalları Genel Müdürü Burak Gökmen, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Satış, Pazarlama ve Servis Grubu Başkan Yardımcısı görevine atandı.

Gökmen, yeni görevi kapsamında Türkiye de dâhil olmak üzere üç kıtada 1,5 milyar kişinin yaşadığı 79 ülkenin yönetiminden sorumlu olacak. Bu atamayla Burak Gökmen, Microsoft Grubu‘nda uzun bir aradan sonra Başkan Yardımcılığı seviyesine yükselen ilk Türk yönetici oldu.

2011 yılında Microsoft Ortadoğu ve Afrika Tüketici Kanalları Genel Müdürü görevini üstlenen Gökmen, bu görevinde Microsoft’un cihaz üreticileri, perakendeciler, telekom operatörleri ve kanal iş ortakları ile olan işlerinden sorumlu olarak bir milyar doların üzerinde bir ciro yönetti. Gökmen ve ekibi, Microsoft ürünlerinin ve yazılımlarının yerel ve bölgesel pazarda yaygınlaşmasından sorumlu oldu, perakende işinde yeni pazarlara girilmesine öncülük etti ve bu dönemde gelirlerin iki katın üzerinde artmasını sağladı.

İş dünyasında 25 senelik tecrübesi bulunan Burak Gökmen, 2000-2007 senelerinde Borusan Telekom’da CEO’luk görevini üstlendi. Gökmen, 1995-2000 yılları arasında stratejik yönetim danışmanlığı şirketi Bain and Company’nin Boston, İstanbul ve Tel Aviv ofislerinde çalıştı.

Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Gökmen ayrıca Michigan Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans ve Harvard Üniversitesi’nde MBA derecelerini tamamladı. Gökmen, İstanbul’da ikamet etmeye devam edecek.