Skip to main content

Microsoft Research tarafından geliştirilen “Holoportation” isimli konsept, gerçek zamanlı hologram oluşturmayı mümkün kılıyor

Sanal gerçeklik cihazları teknolojinin geleceği olarak görülüyor. Microsoft’un sanal gerçeklik başlığı HoloLens, geçen yıl duyurulmadan önce tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde geliştiriciler için ön siparişe açılan HoloLens’in fiyatı 3000 dolar olarak açıklanmıştı. Şimdi ise HoloLens ile holografik iletişim gerçekleştirildi.

HoloLens, diğer artırılmış gerçeklik cihazlarından farklı olarak çalışıyor. Sanal gerçeklik gözlükleri gözünüzü tamamen kapayarak 360 derece görüntülerle sizi başbaşa bırakıyor. Microsoft’un geliştirdiği Microsoft Holoportation, gerçek dünya ve sanal gerçeklik arasında bir tür bağ kuruyor.

Arttırılmış gerçeklik cihazları teknolojinin geleceği olarak adlandırılıyor. Bunlar arasında Microsoft’un geliştirdiği HoloLens ise en heyecan verici olanlarından. Şimdi ise HoloLens ile holografik iletişim gerçekleştirildi.

I3D ismi verilen bir araştırma grubunun geliştirdiği bu holografik iletişim ile birlikte, başka bir yerdeki ya da odadaki insanı karşınızdaymış gibi görebiliyorsunuz.

Star Wars filmlerinin bildiğimiz iletişim şeklini hatırlatan teknolojiyi kullanmak için, önce görüntüsünü aktarmak isteyen kişinin, odasına özel kameralar kurması gerekiyor. Daha sonra bu görüntü çeşitli işleme araçlarından geçtikten sonra, karşı taraftaki izleyiciye ulaştırılıyor. Geliştirilmesi devam edecek teknolojinin hangi boyuta ulaşacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.