Skip to main content

Microsoft 365 “Copilot”, birden çok Office uygulamasında günlük görevleri otomatikleştirmek için yapay zekâyı kullanıyor.

Microsoft, sanal olarak düzenlediği Future of Work etkinliğinde Copilot’u tanıttı. Office programlarında gereksiz zaman harcadığımız ne kadar iş varsa, Microsoft’un yapay zekâ destekli Office asistanı Copilot ile artık hepsini birkaç saniyede yapmak mümkün.

En çok kullandığımız Word, PowerPoint, Excel, Outlook, Teams gibi Office programlarında Copilot’un sunduğu imkânlar saymakla bitmiyor. Örneğin sunumları artık saniyeler içinde hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çok basit: Copilot’a hangi verileri ve görselleri kullanarak bir sunum oluşturması gerektiğini söylemek.

Diğer ofis uygulamalarındaki verileri de işleyebilen Copilot sayesinde PowerPoint’ten bir Word belgesine dayalı bir sunum oluşturmasını isteyebilir, hatta tüm slaytlarınıza animasyonlar veya stiller uygulamasını sağlayabilirsiniz.

Word’de bir yazı oluşturmak istediğinizde Copilot’a sadece belli başlı bazı bilgileri vermeniz yeterli. Hatta Copilot’tan Word’de elektronik tablo verilerine dayalı bir teklif oluşturmasını veya bir raporun tonunu değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Copilot sayesinde Excel’de en karmaşık verileri hızlı ve kolay bir şekilde işleyebilirsiniz. Copilot’tan Excel’de gün-veri koordinat sistemine sahip bir grafik oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Copilot ile Outlook, kaçırdığınız e-postaları özetleyebiliyor, önemli öğeleri işaretleyebiliyor. E-postalarınızı veya taslak yanıtlarınızı da özetleyebilirken, e-postaları otomatik olarak cevaplandırabiliyor.

Copilot Teams’de toplantıların özetini çıkarabiliyor ve hatta bir tartışma konusunun artılarını ve eksilerini değerlendirebiliyor. Copilot ayrıca katılamayacağınız toplantılara sizin yerinize katılarak toplantının özetini çıkarabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra yeni bir araç olan Business Chat; belgeleriniz, sunumlarınız, e-postanız, takviminiz, notlarınız ve kişileriniz genelindeki verileri bir araya getirmek için Microsoft Graph’ın gücünü kullanarak sizinle birlikte çalışıyor. Proje geliştirmeleri, müşteriler ile ilgili olaylar ve planlama ile ilgilenmek için birden fazla uygulamadan bilgi getiriyor.

Yeni teknoloji, OpenAI’ın GPT-4 dil modeli ile çalışıyor. Microsoft Copilot’u şimdilik 20 şirket üzerinde test ediyor, gelecek aylarda ise genel kullanıma açacak. Copilot hakkında diğer detaylar ve fiyatlandırmanın ne olacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Kaynak: Microsoft 365 ‘Copilot’ uses AI to automate everyday tasks in multiple apps – engadget