Skip to main content

Deneysel ev konsepti; gün, mevsim ve hava koşullarına göre şekil değiştiriyor İngiltere merkezli tasarımcılar David Ben Grünberg ve Daniel Woolfson, deneysel bir ev konsepti geliştirdi. Bu konseptte ev, gün içinde…

Deneysel ev konsepti; gün, mevsim ve hava koşullarına göre şekil değiştiriyor
İngiltere merkezli tasarımcılar David Ben Grünberg ve Daniel Woolfson, deneysel bir ev konsepti geliştirdi. Bu konseptte ev, gün içinde zamana, mevsimlere ve hava koşullarına göre şekil değiştiriyor.
Woolfson ve Grünberg, deneysel ev konseptini geliştirmek adına The D*Haus Company’yi kurdu.
Yeni ev konsepti: D*Haus
D*Haus (D*ynamic House) adını verdikleri dinamik mekân, katlama yöntemiyle 8 farklı şekil alabiliyor.
Sıcak mevsimlerde, dinamik evde yer alan odalar evin iç bölümlerinin dış duvarları olması için raylar üzerinde dışa katlanabiliyor. Tüm bina gün boyunca, ayrıca dönebiliyor; örneğin güneşin yönünü takip etmesi mümkün.

Dezeen’de yer alan habere göre; Woolfson, konsept evin başlangıçta aşırı sıcaklarla başa çıkması için tasarlandığını söyledi. Sürekli değişen bu ev konseptinin gerçeklikten uzak olduğunu belirten Woolfson, tasarlanan evin gerçek hayatta nasıl çalışacağı üzerinde çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Tasarımcılar, konsept ev fikrini uygulamak üzere, binayı dört ayrı modüle bölmek istedi. Evin formunu Henry Dudeney tarafından hesaplanan matematiksel formül etrafında geliştiren tasarımcılar, bir eşkenar üçgeni bir kare şekline dönüştürdüler.
Tasarımcılar, Londra’da bulunan Anise Gallery’de evin bir modelini ve kendi ilk araştırmalarını sunuyor.