Skip to main content

BIC Angel Investments, Melek Yatırımcı Semineri’nde sektörün en önemli isimlerini bir araya getirdi

Geçtiğimiz günlerde BIC Angel Investments, Sina Afra, Cenk Bayrakdar, Prof. Dr. Erhan Erkut, Dr. Recep Bildik, Dr. Joachim Behrendt ve Duygu Öktem’in katılımıyla Melek Yatırımcı Semineri’ni gerçekleştirdi.

Melek yatırımcılığın temellerinden, melek yatırımcı nasıl para kazanır konusuna kadar geniş bir yelpazede ele alınan sektörün Türkiye’de gelişimi ve ilerleyişi gözler önüne serildi. Duygu Öktem’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Melek yatırımcı nasıl para kazanır?” panelinde sektörün önde gelen isimleri deneyim ve görüşlerini paylaştı.

Melek yatırımcılık Türkiye’de emekleme aşamasında

  • BIC Angel Investments kurucusu Dr. Joachim Behrendt Türkiye’de melek yatırımcılığın Avrupa ve Amerika’daki gelişmiş örneklerine göre henüz emekleme aşamasında olduğunu söyleyerek; erken aşama desteğin Türkiye’de daha önemli olduğunu vurguladı.
  • Türkiye’de melek yatırımcı olmakla ilgili teoremlerini açıklayan Behrendt, melek yatırımcılığın cesaret ve dayanma gücü gerektirdiğini belirtti. Para ve zaman yatırımının önemine işaret eden Behrendt melek yatırımcılığın profesyonellik gerektirdiğinin altını çizdi.

Melek yatırımcılık 10 senede büyük sıçrama yapacak

Seminer kapsamında son olarak Pilott Hızlandırma Programı Koordinatörü Duygu Öktem moderatörlüğünde “Melek Yatırımcı Nasıl Para Kazanır?” konusunun irdelendiği panel kapsamında görüşlerini paylaşan Sina Afra son dönemde Türkiye’de melek yatırımcılık ekosisteminin devlet, üniversiteler, teknoparklar, melek yatırımcılar, melek yatırım ağları, girişimcilerle hızla geliştiğini ancak özellikle girişimlerin hızlı büyüme noktasına geldiği zaman yatırım ve yatırımcı konusunda henüz önemli bir sıkıntısı olduğuna dikkat çekti.

Afra, gelişim aşamasındaki melek yatırımcılığın Türkiye’de 10 sene içerisinde çok büyük bir sıçrama yapacağını söyledi.