Skip to main content

Megaupload adlı dosya paylaşım sitesi ile ilgili 20 Ocak Cuma günü gelen kapatılma kararı ardından, siteyi yöneten kişiler Yeni Zelanda’da göz altına alındı. FBI’ın isteği üzerine tutuklanan 4 kişinin arasında…

Megaupload adlı dosya paylaşım sitesi ile ilgili 20 Ocak Cuma günü gelen kapatılma kararı ardından, siteyi yöneten kişiler Yeni Zelanda’da göz altına alındı. FBI’ın isteği üzerine tutuklanan 4 kişinin arasında sitenin sahibi Kim Dotcom’da yer aldı. Alman asıllı Kim Dotcom’un avukatı yasadışı herhangi bir eyleme dahil olmadığını iddia etse bile yetkililer Megaupload sitesinin telif haklarını ihlal eden sayısız içeriğin yayınladığını bildiriyor.

2005 yılında kurulan Megaupload sitesi açıldığından üç ay sonra en çok ziyaret edilen 72’inci site olmuştu. Site, kullanıcılarına istedikleri vidyo içeriklerini bedava olarak yükleme imkanı tanırken, belirli bir ücret ödeyen üyelerine de daha yüksek boyutlu dosyaları indirmesine olanak sağlıyordu.

Amerika devlet yetkilileri, baskın düzenledikleri adreslerde, site sahiplerine ait olan yaklaşık 50 milyon dolarlık mal varlığına el koydular. Bunun yanı sıra, sitenin 2005 yılından beri elde ettiği 175 milyon dolarının çoğunu telif haklarını ihlal ederek sağladığı iddia ediliyor.

Mahkemedeki duruşmasını bekleyen Kim Dotcom’un kefalet ile serbest bırakılma talebi, kaçma riski bulunduğu için Yeni Zelanda mahkemesi tarafından şimdilik onaylanmadı.

Siz Megaupload sitesinin kapatılma kararını onaylıyor musunuz?