Skip to main content

Mobile World Congress’te konuşan CNN Başkanı Jeff Zucker, Google ve Facebook’u “tekel” olarak nitelendirdi.

ABD menşeli uluslararası haber kanalı Cable News Network (CNN) Başkanı Jeff Zucker, Barselona’da gerçekleştirilen ve teknoloji dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren Mobile World Congress‘teki konuşmasında, Google ve Facebook‘a yüklendi.

Zucker, “Herkes AT&T ve Time Warner ya da Fox ve Disney işbirlikleri hükümetin onayını alır mı, alamaz mı diye dikkat kesildi. Gerçek şu ki, nedendir bilinmez, hiç kimse Google ve Facebook gibi tekellere bakmıyor. Hükümet esas bunlara dikkat etmeli ve diğer (kurumların) hayatta kalabilmesine yardım etmeli. Bence gelecek yıllarda gazeteciliğin gelişmesi önündeki en önemli sorun bu” dedi.

Google ve Facebook dijital reklamcılıktaki egemenliği nedeniyle, diğer dijital içerik üreticilerinin varlığını sürdürmesi açısından engel teşkil ediyor. eMarketer’a göre, Google ve Facebook bu yıl ABD’deki tüm dijital reklam harcamalarının yüzde 63’ünü alacak.

Adalet Bakanlığı müdahalesi

ABD Adalet Bakanlığı, ülkenin en büyük telekomünikasyon ve eğlence şirketleri AT&T ile Time Warner’ın birleşmesini durdurmak için geçen Kasım ayında dava açmıştı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AT&T’nin Time Warner’ı satın almasına “rekabet ve yaratıcılığı azaltırken, fiyatları yükselteceği” gerekçesiyle Washington Federal Mahkemesi’nde tekel karşıtı dava açıldığı bildirilmişti.

Dünyanın ilk 7/24 haber yayını yapan TV kanalı olarak Ted Turner tarafından 1980 yılında kurulan CNN de, dünyanın en büyük medya şirketlerinden Time Warner çatısı altında bulunuyor.