Skip to main content

Sanal para dünyasının gözdesi Bitcoin, bir darbe de ABD bankalarından alırken, ünlü antivirüs yazılımı McAfee’nin sahibi John McAfee, Bitcoin hakkındaki ilginç bir iddiasının arkasında durdu.

Bitcoin hakkında iş dünyası ikiye bölünmüş durumda. Bir yandan, ABD’nin en büyük finans kuruluşlarından JPMorgan Chase&Co., Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. gibi dev markalar, kendi kredi kartlarından Bitcoin ve diğer kripto paraların satın alınmasını, transferler sırasında risk oluşabileceği gerekçesiyle yasaklarken, diğer yandan John McAfee gibi ateşli Bitcoin taraftarları kafaları karıştırıyor.

Sanal paralara yüklü yatırım yaptığı bilinen John McAfee, Kasım 2017’de, bir Bitcoin‘in 9 bin 700 dolar seviyesinde olduğu sıralarda attığı “Bir Bitcoin 2020 yılının sonlarında 1 milyon dolar olmazsa bir televizyon kanalında kendi cinsel organımı kesip yiyeceğim” tweet’ini, Bitcoin sert düşüşü üstüne yeniden dile getirdi.

McAfee, cuma günü 7 bin 900 dolara kadar gerileyen Bitcoin hakkındaki iddiasının devam ettiğini söyledi, ancak bu iddiasını gerçekleştirmek zorunda kalmayacağını da sözlerine ekledi. Twitter’da 754 bin takipçisi olan işadamının, dün paylaştığı tweet ise şöyle: “Tanrım, pazar hakkında biraz öngörünüz olsun! Bugün Bitcoin fiyatı hala üç ay öncesine göre daha yüksek. Uzun vadeli bakıldığında, Bitcoin hala yükselişte. Kısa vadeli iniş çıkışlara takılmayın.”