Skip to main content

Mastercard, selfie (özçekim) ve parmak izi ile kimlik doğrulama sistemini hayata geçiriyor

Mastercard, internet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre hatırlama derdinden kurtaran ‘selfie’ ya da parmak iziyle kimlik doğrulama yapabilen uygulamayı hayata geçiriyor.

Selfie ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılar Mastercard Identity Check uygulamasını indirdikten sonra, yüzlerinin dijital bir haritasını oluşturmak için bir fotoğraflarını çekiyorlar. Kullanıcıların kimlik doğrulaması, Mastercard sunucularında saklanan bu dijital kayıt referans alınarak yapılıyor. Selfie ile ödemeyi daha emniyetli ve güvenli kılmak, eski bir fotoğraf ile başkası yerine ödeme yapılmasının önüne geçmek amacıyla selfie çekimi sırasında kameraya göz kırpmak gerekiyor. Pilot aşamasındaki uygulama 2017’de Avrupa’da kullanıma sunulacak.

Ödemeleri daha pratik ve güvenli hale getirecek bu ödeme sistemi, Hollanda, Amerika ve Kanada’da başarıyla sonuçlanan pilot uygulamalar sonrasında öncelikli olarak İngiltere, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Macaristan, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç olmak üzere 12 Avrupa şehrinde kullanılmaya başlanacak. 2017 yılı içerisinde de kademe kademe diğer Mastercard hizmetleri gibi tüm dünyada yaygınlaşacak.