İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 01.06.2017 - 11:02

Markafoni kapanıyor!

Türkiye’nin en önemli e-ticaret sitelerinden biri olan Markafoni.com, kapanacağını duyurdu.

E-ticaretteki perakende deneyimini İstanbul’un dört bir yanında açtıkları mağazalarıyla zenginleştiren Markafoni, kapanıyor. Markafoni.com‘un kapanışı e-posta ve web sitesinde yayınlanan resmi bildiriyle doğrulandı.

İnternet sitesinde yayınlanan bildiri Markafoni.com’un 30 Haziran’da resmen kapanacağını gösteriyor.

Aşağıda Markafoni.com’da yayınlanan resmi bildiriyi görebilirsiniz.

[Güncelleme]

Sina Afra’dan Markafoni’nin kapanma kararıyla ilgili açıklama

“Kurucuları arasında yer aldığım Markafoni’nin, faaliyetlerine son vereceğini duyurduğu andan itibaren başta basın sektöründen olmak üzerek pek çok dostumdan görüş talebi aldım. Bu konuda bir bilgi kirliliği bulunduğunu gördüğüm için kısa bir açıklama yapmak istedim.

Markafoni’yi 2008 yılında ortaklarım Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı ile birlikte kurduk. Türkiye’de e-ticaret alanındaki standartları belirleyen ve bizler için halen çok büyük gurur vesilesi olan bir başarıya imza attık.

Dünyanın önde gelen internet ve medya şirketlerinden Naspers (MIH Allegro), 2011 yılında Markafoni  Grubu’nun çoğunluk hissesini satın aldı. Anlaşma kapsamında, anlaşmanın üçüncü yılının sonunda kurucu ortaklar ve Naspers arasında hisse devrinin yapılması öngörülüyordu. 2011-2014 yılları arasında Markafoni’nin cirosu 4 kat büyüdü.

Markafoni’nin kurucu ortakları olarak, 2014 yılında geri kalan hisselerimizin tamamını Naspers’a sattık ve şirketten tamamen ayrıldık. Dolayısıyla 2014’ten bu yana Markafoni ve yönetimiyle ilgili herhangi bir görevim, yetkim ve tasarrufum olmadı.

Markafoni’nin faaliyetlerinin sona ermesinden üzüntü duymakla birlikte, bu kararın sebeplerine ilişkin soruların doğru adresi olmadığımı bu bağlamda hatırlatmak istedim.”