CİHAZLAR

Erdem Akın Temel | 12.05.2022 - 19:12

Mark Zuckerberg’ten Project Cambria ile karma gerçeklik demosu

Zuckerberg, Meta’nın Project Cambria kod adıyla geliştirmekte olduğu VR başlığı ile karma gerçekliğin neye benzeyeceğini anlattı.

Meta’nın (eski adıyla Facebook) kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, bir metaverse şirketi olarak konumlandırmak istediği Meta’nın geliştirmekte olduğu Project Cambria kod adlı VR başlığı ile bir karma gerçeklik demosunu deneyimledi.

Zuckerberg’in demo sırasında çekilen görüntüleri kendisinin Facebook hesabında ve Meta Newsroom Twitter hesabında paylaşılırken, videoda Meta’nın merakla beklenen Project Cambria adlı VR başlığı mozaiklenerek gizlendi. Zuckerberg, Project Cambria kod adıyla geliştirilen bu başlığın bu yıl içerisinde piyasaya sürüleceği bilgisini verdi.

“The World Beyond” adlı demoyu deneyimleyen Zuckerberg’in herhangi bir eldiven ya da kumanda kullanmadığı, sadece başlık kullanarak dijital canlılarla, objelerle ve arayüzlerle etkileşime girdiği görülüyor. Zuckerberg demo sırasında bir dijital hayvanı severken ve onunla oyun oynarken görülüyor. İçinde bulunduğu odanın görüntüsünü sanal bir ormana çeviren Zuckerberg, sonrasında, kullanıcıların nerede olurlarsa olsunlar sayısız kullanıcı arayüzünü aktifleştirebileceklerine ve mükemmel iş ortamını istedikleri yerde yaratabileceklerine dikkat çekiyor. Sanal bir yoga eğitmeni ile birlikte çalıştığı da görülen Zuckerberg, bu görüntülerin karma gerçeklik için sadece bir başlangıç olduğunu da ekliyor.

Videoda görülen demonun, sanal ve gerçek dünyaların bir araya getirilmeleri için geliştirilen Presence Platform adlı yapı üzerinde oluşturulduğunu açıklayan Zuckerberg, Presence Platform’un kendi dünyalarını yaratmak isteyen geliştiriciler için ilerleyen dönemlerde erişilebilir olacağının da sinyalini veriyor.