Skip to main content

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg her geçen gün adından söz ettirmeyi başarıyor. Zuckerberg şimdi de bu yıl yapmayı planladığı yapay zeka projesini Facebook’ta paylaştı.

Mark Zuckerberg kendi Facebook sayfasında, bu yılki hedeflerini anlatan bir yeni yıl mesajı yayınladı. Geçen yıl kendisine her ay 2 kitap okumak, mandolin öğrenmek gibi hedefler koyan Zuckerberg, yıl sonuna kadar bir robot tasarlamak istediğini belirtti. Tasarlamak istediği robotu Iron Man filmindeki ‘Jarvis’ karakterine benzetti. Zuckerberg, robotta ses tanıma özelliğinin olacağı ve bu yolla ışıklardan evin ısısına pek çok şeyi kontrol edebileceğini açıkladı. Ayrıca sesle komut vermek istediği robotun, evindeki ısıtma sistemini, ışıkları, buzdolabını, müziği ve diğer tüm aygıtları kontrol edebileceği bir asistan geliştirmek istiyor.

Zuckerber’in planladığı akıllı yardımcının yapabilecekleri arasında, görsel hafıza ve yüz tanıma sistemine sahip olması, eve gelen ziyaretçilerin görüntülerini analiz ederek durumla ilgili bilgi verebilme gibi işlevleri mevcut olacak.