Skip to main content

Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerini izinsiz kullandığı öne sürülen İngiltere merkezli Cambridge Analytica’nın skandalının ortaya çıkmasının ardından Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ilk kez konuştu.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 50 milyon Facebook profilinin hem başkanlık seçimlerinde hem de Brexit referandumunda kullanılmak üzere ele geçirildiği ortaya çıkması üzerine olayla ilgili  yaptığı ilk açıklamada “Hata yaptık” dedi.

Donald Trump’ın seçim ekibi ve Brexit oylamasını kazanarak seçim kampanyasını yürüten veri analiz firması Cambridge Analytica’nın milyonlarca Facebook hesabını ele geçirerek, oy verenleri etkilemek için bir algoritma yazdığının ortaya çıkmasıyla Facebook hisseleri değer kaybetti.

Zuckerberg, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, yaptıkları hataların kullanıcı verilerinin veri analiz şirketinin eline geçmesine neden olduğunu belirterek, “Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var, eğer bunu yapamıyorsak sizi de hak etmiyoruz demektir” mesajı paylaştı. Açıklamada, “Tam olarak ne olduğunu anlamak ve tekrar yaşanmasına engel olmak için neler yapılması gerektiğini inceliyordum. İyi haber, buna engel olmak için gerekli adımlar yıllar önce zaten atılmıştı. Ama yine de hata yaptık” dendi.

CNN televizyonuna da konuşan Zuckerberg, skandaldan dolayı üzgün olduğunu belirterek gizlilik ihlalinde bulunan uygulamalar konsusunda yaptırım uygulayacaklarının sözünü verdi. Zuckerberg ayrıca, CA skandalıyla ilgili ABD Kongresi’nde ifade vermekten mutluluk duyacağını belirtti.

Mark Zuckerberg ayrıca dün akşam saatlerinde platformun geleceği ile ilgili atılacak bazı önemli adımları duyurdu. Bu adımlar geçmişte yaşanmış olası kötüye kullanımlarla ilgili aksiyon almayı ve gelecekte benzer durumları önlemek için daha güçlü koruyucu önlemleri hayata geçirmeyi kapsıyor.

Mark Zuckerberg’in yaptığı duyurunun kısa bir özeti şöyle:

  1. Platformun gözden geçirilmesi. 2014’te platformu değiştirmemizden önce, büyük miktarda bilgiye erişimi olan tüm uygulamaları, veri erişimini azaltmak amacıyla inceleyeceğiz ve şüpheli aktivitelerde bulunmuş her uygulamayla ilgili kapsamlı bir denetleme yapacağız. Kişisel olarak tanımlanabilir bilgiyi kötüye kullanan geliştiriciler tespit etmemiz durumunda bu geliştiricileri platformdan yasaklayacağız. 
  2. İnsanları kötüye kullanım hakkında bilgilendirme. Verilerini kötüye kullanmış bir uygulamadan etkilenen insanları bilgilendireceğiz. Bu, insanların “thisisyourdigitallife” aracılığı ile verilerine ulaşılıp ulaşılmadığını öğrenebilmelerini sağlayan bir yöntemin geliştirilmesini de içeriyor. Önümüzdeki süreçte, verilerin kötüye kullanımı nedeniyle bir uygulamayı kaldırırsak, o uygulamayı kullanmış herkese bilgi vereceğiz.
  3. Kullanılmayan uygulamalar için erişimi kapatma. Eğer kişi bir uygulamayı son üç ay içinde kullanmadıysa, o uygulamanın kişinin bilgilerine erişimini engelleyeceğiz.
  4. Facebook ile Giriş verilerinin kısıtlanması. Giriş Yap’ı değiştiriyoruz. Böylece, bir sonraki versiyonunda, uygulama incelemesi (app review) gerekmeksizin bir uygulamanın erişim talep edebileceği verileri sadece isim, profil resmi ve e-posta adresini kapsayacak şekilde kısıtlayacağız. Bunun dışındaki herhangi bir bilgiyi talep etmek için bizim onayımız gerekecek.
  5. İnsanları kullandıkları uygulamaları yönetmek konusunda teşvik etme. İnsanlara hesaplarının hangi uygulamalar ile bağlantıda olduğunu ve bu uygulamalara hangi verilerini kullanma izni verdiklerinin kontrolünü hâlihazırda insanlara gösteriyoruz. Artık bu seçimleri çok daha belirgin ve kolay yönetilebilir hale getireceğiz.
  6. Zayıf noktaları bulan kişilerin ödüllendirilmesi. Facebook’un Bug Ödül Programını, insanların uygulama geliştiricilerin de verileri kötüye kullanımı tespit etmeleri halinde Facebook’a rapor edebilmelerini sağlayacak şekilde genişleteceğiz.

Mark Zuckerberg’in konuyla ilgili yaptığı paylaşıma ve Facebook’un resmi blogunda yayınlanan açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.