Skip to main content

Facebook Kurucusu ve CEO’su Zuckerberg’ün dil merakından mahremiyetine verdiği değere değişen şeyleri bir araya getirdik.

Girişimci ve girişimlere yönelik yayın yapan Entrepreneur dergisi Facebook Kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg ile ilgili bilinmeyen 23 garip şeyi derledi. Nina Zipkin imzalı haberde paylaşılan 23 garip şeyi aşağıda bulabilirsiniz:

1- Neredeyse Microsoft’ta işe giriyordu
Lise son sınıftayken arkadaşı Adam D’Angelo ile Synapse Media Player adında bir uygulama geliştiren Mark Zuckerberg, Microsoft’un dikkatini çekmişti. Microsoft, şirketi ve kurucularını bünyesine katarak, Microsoft’ta çalışmalarını istiyordu. İkili teknolojinin patenti alarak, üniversite eğitimine devam etmeyi tercih etti.

2- Ortaokulda da icat etmeyi seviyordu
Zuckerberg 12 yaşındayken ZuckNet adını verdiği bir anlık mesajlaşma programı icat etmişti. Zuckerberg’ün diş hekimi olan babası bu program sayesinde hastalarının ne zaman geleceğini biliyordu.

3- Pop kültüründe umulmadık bir lezzete sahip
Kitap, Romalı şair Vergilius’a ait ve Roma İmparatorluğu’nun destanı sayılıyor. Öte yandan, Zuckerberg’ün sevdiği dizilerin başında The West Wing geliyor. Bu diziyi yazan Aaron Sorkin’in aynı zamanda Facebook’un kuruluş öyküsünü ele alan The Social Network filminin senaryosunu da kaleme aldığını not edelim.

4- Tutumlu biri olarak biliniyor
Şu an yapay zekâ tarafından idare edilen bir evde oturduğunu söyleyen Zuckerberg, The New Yorker’a 2010’da verdiği bir röportajda o döneme kadar yaşadığı bütün daireleri Craigslist’ten bulduğunu belirtmişti.

5- Görme yeteneği, Facebook’un renk düzeninin ardındaki nedendir
Zuckerberg kırmızı ve yeşili göremiyor. Renk körü olması nedeniyle Facebook’un logosu mavi renkte seçildi.

6- Üst seviye bir programcı değil
Zuckerberg programlamayı ilk önce Aptallar için C++ Programlama kitabından öğrendi.

7- Birden fazla dil öğrenmeye yatkın
Zuckerberg Latince gibi eski dillerle her zaman ilgilendiğini söylüyor. Şu an Çince de konuşuyor.

8-Facebook için yapılan teklifleri reddetti
NewsCorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft ve Google gibi birçok dev firma, Facebook’u satın almak istedi. Ama Zuckerberg bu tekliflerin hepsini reddetti.

9- Eşiyle talihsiz bir yerde tanıştı
Zuckerberg eşi Dr. Priscilla Chan ile Harvard’ın dernek partisindeyken tuvalet sırasında tanıştı.

10- Büyük bir Steve Jobs hayranı
Apple’ın kurucusu Steve Jobs’a hayranlığını gizlemeyen Zuckerberg, ilk kartvizitlerine Jobs’ın cesur liderlik tarzından ilham alarak, “I’m CEO, bitch” yazdırdı.

11- Twitter hesabı var
Zuckerberg’ün Twitter’da hesabı var ama pek aktif değil. Zira, 2009’dan bu yana 19 mesaj atmış.

12- Kendine gülüp geçebiliyor
Zuckerberg anlaşılması zor biri tanınsa da, kendisi hakkında şakalara gülüp geçebiliyor. Hatta, bunun için Saturday Night Live’da kendisini canlandıran Andy Samberg’e teşekkür niteliğinde bir mesaj yayımladı.

13- Fitness meraklısı
2016 yılında 365 mil koşacağını açıklayarak hedef koyan Zuckerberg, bu hedefe yaz aylarının ortasında bu hedefine ulaştı.

14- Picasso ve Einstein’ı örnek alıyor
Zuckerberg’ün Facebook’ta en çok sevdiği alıntılar Pablo Picasso ve Albert Einstein’dan. Zuckerberg, Einstein’dan, “Her şeyi mümkün olduğunda basit yap, ama daha basit değil” ve Picasso’dan “Bütün çocuklar sanatçıdır. Sorun, büyüdüğünüzde nasıl sanatçı kalabileceğiniz” ifadelerini örnek aldığını söylüyor.

15- Köpeği de ünlü
Zuckerberg’ün “Beast” adında bir Macar çoban köpeği var ve Facebook’ta hayran sayfası bulunuyor. Beast şu ana 2,6 milyon beğeniye ulaşmış durumda.

16- Facebook sayfasını 12 kişi yönetiyor
Zuckerberg’ün Facebook sayfasını 12 kişilik bir ekibin yönettiği söyleniyor. Bu ekip Zuckerberg’e gelen yorumları düzenliyor, mesajları gönderiyor ve fotoğrafları çekerek sayfada paylaşıyor.

17- Mahremiyetine çok değer veriyor
Zuckerberg mahremiyetine çok değer verdiğini Hawaii’de bir adaya 100 milyon dolar ödeyerek ortaya koydu. Ayrıcc Palo Alto’daki evinin çevresindeki dört evi de yıktırmak istedi.

18- Kanka’larından birisi, Vin Diesel
2017’de New York Times’da yayımlanan bir röportajda Vin Diesel, Mark Zuckerberg’le ilişkisini şu şekilde açıklıyor: “İki yıl önce Facebook’ta takılıyorduk ve Fast 7’den heyecan duydum. Zuckerberg, ‘Görmek istediğim filmin Xander Cage’in dönüşü olduğunu biliyorsun’ dedi. Mark ve ben beraberiz ve oynadığım bir karakterden bir alıntı yapar ve yanlış yaparsam, beni düzeltir. Utanç verici!”

19-Fotoğraflarda daha uzun görünüyor
Aslında Zuckberg’ün boyu 1.70-.1.72 cm civarında ama fotoğraflarda daha uzun görünüyor. Bunun sebebi ise duruş hilelerini iyi bilmesi. En büyük hilelerden biri ise kameralara yakın durmak veya diğerlerine daha yakın iken kendini üst bir noktada beklemek.

20- Giydiği tişört 300-400 dolar fiyata sahip
Haftanın her günü gri bir tişört, kapüşonlu bir sweatshit, kot pantolon veya sneaker giyen Zuckerberg, tarzını ‘gardrobunu basit tutmak’ şeklinde açıklıyor. Bununla birlikte, Zuckerberg’ün giydiği gri tişörtün fiyatı 300-400 dolar arasında değişiyor. Bu tişörtü Zuckerberg için İtalyan tasarımcı Brunello Cucinelli tasarlıyor.

21- Facebook’ta engellenemeyen tek kişi
Mark Zuckerberg Facebook’ta engelleyemeyeceğiniz tek kişi. Zuckerberg ve eşi Chan’ı Facebook’ta engellemeye çalışırsanız, “Bu profil, şu an için engellenemez” şeklinde bir mesaj çıkıyor.

22- Yüksek güvenlik bütçesine sahip
Zuckerberg’ün güvenliği için 2017’de resmî rakamlara göre, 7,3 milyon dolar harcandı. Bu rakam, 2016’da 4,9 milyon dolar seviyesindeydi.

23- Pahalı otomobilleri yok
Konu otomobillere gelince, Zuckerberg’ün pahalı bir zevke sahip olmadığı görülüyor. Zuckerberg’ün 30 bin dolarlık bir Acura TSX ve Volkswagen Golf GTI model iki otomobili bulunuyor.

Kaynak: Entrepreneur