Skip to main content

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Apple ve FBI arasında yaşanan gerginlikte Apple’a destek veren açıklamalarda bulundu

Apple, geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla FBI’ın kullanıcı bilgilerine ulaşma talebini reddederek kullanıcılarına açıklama yapmıştı.

Apple’ın FBI’ın talebini reddetmesine Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’den destek geldi. Zuckerbeg yetkililere, kullanıcıların şifreli bilgilerine erişebilmeleri için bir “arka kapı” açılmasına karşı olduğunu belirtti.

FBI, Apple’dan araştırdığı bir zanlının iPhone bilgilerine ulaşabilmek amacıyla kendilerine bir arka kapı açmasını istemişti. Apple bu istek karşısında, böyle bir talebi gerçekleştirmeleri durumunda bunun bilgisayar korsanları ve hırsızları tarafından kullanılabileceğini ve kullanıcı güvenliğinin yok sayılacağı yönünde bir açıklama yaparak talebi reddetti.

Barcelona’da gerçekleştiren Mobil Dünya Kongresi (MWC)’nde konuyla ilgili açıklama yapan Mark Zuckerberg “Şifre sistemini atlamak için açılacak bir arka kapının ne güvenliği artıracağını ne de doğru bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi. Zuckerberg Facebook’un terörizmi engellemek için elinden gelebilecek her şeyi yaptığını ancak aynı zamanda veri şifrelemeyi de desteklediğini belirtti.