yazarlar

02.10.2014 - 13:53

Travmalarla evrilen insanlığın gerçek zenginlik arayışı

Gerçek zenginlik parayla değil her an istediğini yapabilecek özgürlüğe sahip olabilmekle ilgilidir

Zenginlik nedir?” Bankanızdaki para, sahip olduğunuz ev veya arabalarla mı ilgilidir, yoksa süresiz tatil yapabilme imkânı mıdır? Gerçek zenginliğin, sadece sahip olduğunuz maddi kaynaklarla ilgili bir kavram olduğunu düşünmek büyük bir yanılgıdan başka bir şey değil. Elbette, para ve maddî kaynakların zenginlik hissini bir süreliğine tetiklediği ve doğru şekilde kullanılırsa sürdürülebilir mutluluğu destekleyebileceği de bir gerçek. Lakin, bu kaynakları yaşamını zenginleştirecek ve seni özgürleştirecek seçenekleri yaratmak için kullanamazsan, parası olan zavallı bir insan olarak hayata gözlerini yumman kaçınılmaz olur.

Bugün, maalesef çoğumuz ihtiyacımız olmayan lüks araba ve kıyafetler için özgürlüğümüzden vazgeçiyor, aslında pek de istemediğimiz işlerde çalışarak, zavallı hayatlar yaşıyor ve düzene lanet okuyoruz. Pazarlamacıların, reklam ve dizilerle sürüngen beynimize gönderdiği mesajlarla iştahı kabaran egomuzun peşinde fütursuzca feda ediyoruz gerçek zenginliğimizi, bir başka deyişle özgürlüğümüzü.

Başka bir hayat mümkün

Gerçek zenginlik parayla değil, her an istediğini yapabilecek özgürlüğe sahip olabilmekle ilgilidir. Zenginliğin seçim yapabilme özgürlüğü ve hayattaki seçeneklerin fazlalığıyla ilgili bir kavram olduğuna inancım her geçen gün daha da artıyor. Hayattaki seçenekler arttıkça, mecburiyet ve mahkumiyet azalır, özgürlük hissi artar, mutluluk katsayısı yükselir ve yaşamınızda sizin için anlamı olan şeylere daha fazla emek ve zaman harcayabilir duruma gelirsiniz.

Teknolojiyi bu kadar kötüledikten sonra bizi kurtaracak ve gerçek anlamda zenginleşmemize yardımcı olacak aracın yine teknolojinin kendisi olduğunu söylersem, ne dersiniz? Evet, teknoloji çok iyi bir hizmetkâr ancak berbat bir efendidir. Teknolojinin esiri olmaktan çıkıp, onu yöneten tarafa geçmek için hemen şimdiden bir adım atmak gerekiyor.

Çocuklarınızı teknolojinin esaretinden koruyun

Hayatımıza kayıtsız şartsız aldığımız teknolojileri sorgulamanın zamanı çoktan geldi. Silikon Vadisi’ndeki müthiş teknoloji şirketlerinin yöneticilerinin kendi çocuklarını teknolojik tablet ve telefonlardan uzak tuttuğunu biliyor muydunuz? 2 yaşındaki çocuğu tabletle oynayabildiği için çocuğunun çok zeki ve akıllı olduğunu düşünen anneler ve babalar bilmelidir ki, bu teknolojileri ve ara yüzleri 6 aylık bebek zekasına sahip minik kedicikler de kullanabiliyor.

Teknolojiyi yöneten tarafa geçmek ve hayatınızı özgürleştirmek için ilk yapmanız gereken şey, hemen Rescuetime ve türevi bir uygulamayı cep telefonu, tablet ve bilgisayarınıza yüklemek. Bir hafta sonra haftalık kullanım raporunuza bir bakın ve acı gerçekle yüzleşin. Zamanınızın ne kadar ciddi bir kısmının Facebook, Twitter, Candy Crush ve haber sitelerindeki güzeller galerisine tıklayarak geçtiğini kendi gözlerinizle görün. Sonra yavaş yavaş bu bağımlılıklarınızdan kurtulmaya çalışın. İnternet ve teknolojiyi işlerinizi otomatize edebilecek sistemler bulmak ve yaşam kalitenizi artıracak bir yardımcı gibi kullanmaya çalışın. İş işten geçmeden hemen şimdi harekete geçme zamanı.