yazarlar

01.11.2018 - 13:31

Çalışırken seyahate çık, keşfet ve fırsatları yakala!

Eğer işiniz sadece internetle yürütebileceğiniz bir iş ise dijital gezgin felsefesi ile yeni bir hayata ve verimli bir yaşamına sahip olma fırsatı bir adım ötenizde.

Çalışırken seyahate çık, keşfet ve fırsatları yakala!

Uzun süredir hayalini kurduğum bir şey vardı. O da tüm dijital pazarlama alanındaki işlerimi şehir, ülke ve zaman fark etmeksizin uzaktan yürütebilmek istiyordum. Özellikle ülkemiz ekonomik açıdan olumsuz durumdayken kişisel motivasyon ve hayata karşı yeni bir adım atmak için hayallerimin peşinden koşma vaktinin geldiğine karar verdim. Bu anlamda çalıştığım firma fikrime destek oldu ve yaklaşık bir ay önce bu kararı aksiyona çevirdim. Arabanın arkasına çekme karavanımı alıp İstanbul’dan yola çıktım.

Şu güne kadar 3 bin 200 km yaparak Türkiye’nin tüm Batı sahillerini tek tek dolaştım. Bu yazıyı Muğla Akyaka’dan yazıyorum. Daha gidecek Güney sahilleri ve Orta Anadolu şehirleri var. Konumuza dönersek, eğer işiniz dijital ortama uyumlu ve sadece internetle yürütebileceğiniz bir iş ise sizin de dijital gezgin felsefesi hakkında uzun araştırmalar yapıp bu verimli çalışma ortamına kendinizi atmanızı tavsiye ederim. Tabii, bu verimli ortamı anlatmadan önce bahsetmem gereken çok daha önemli bir konu var. O da zaman yönetimi ve kullanılan araçlar.

Dijital gezgin olmak fırsatlarla dolu
Bir dijital gezginin hayatı inanılmaz fırsatlarla doludur, ancak bu yaşam tarzı bazı zorlukları da beraberinde getirir. Hayatı genellikle minimalistik yaşamak isterler. Sahip oldukları bütün eşyaları sürekli olarak yanlarında taşıdıkları için sahip olduklarını minimuma indirip yalnızca ihtiyaçlarını yanlarında bulundurmaya özen gösterirler.
Ofis dışında çalışmanın verimliliğe kattığı ivmeyi çoktan keşfetmiştirler. Ofis ortamının getirdiği dikkat dağınıklığı ve sıkıcılıktan kurtulup daha özgür ve esnek hissettiği ortama, yani dışarıya çıkabilme cesaretleri vardır. Bu cesaretlerini de hızlıca aksiyona çevirirlerse eğer süreç çok değerli bir özgürlük haline dönüşür. Ancak bu özgürlük ve esneklik yanında bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Piyasada bu zorlukların üstesinden gelmenizi sağlayacak onlarca uygulama, program, internet sitesi var. Bu araçlar yalnızca sorunlarınızı alt etmenizi sağlamakla kalmayacak aynı zamanda yaşamınıza bir itiş gücü de kazandıracak.

Her yerde çalışın

SmarterTime veya Rescue Time, zamanınızı kullanımınızı takip ederek en çok nelere zaman harcadığınızı keşfetmenizi sağlar ve verimliliğinizi arttırmanıza destek olur.

Zamanınızı düzene sokmanın yanı sıra hayatınızı da düzene sokmanız gerekebilir. Trello’da kartlar ve panoları kullanarak hiçbir adımı atlamadan her işinize yetişebilirsiniz.

Evernote ile bütün fikirlerinizi video, fotoğraf veya yazılı halde tek bir yerde saklayabilirsiniz.

Dropbox, her türlü verinizi bulut teknolojisi güvende tutar ve her an erişilebilir kılar.

Doist, yüzde yüz dijital gezginlerden oluşan bir şirket olmanın yanı sıra aynı zamanda en yararlı araçları yaratan bir şirkettir. Verimlilikten, görev dağılımına kadar Doist’in bütün araçları dijital gezginler için tasarlanmıştır. Günlük işlerinizde neler yaptıklarınızı takip etmek ve raporlamak istiyorsanız, I Done This uygulaması tam size göre.