Skip to main content

Macron, bu nükleer enerji hamlesinin Fransız nükleer endüstrisi için bir rönesans olacağı görüşünde.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız nükleer endüstrisi için bir rönesans niteliğinde olacağını söylediği yeni adımı açıkladı. Fransa, 2050 yılına kadar 14 nükleer santral inşa edecek. Bu nükleer santrallerin inşası ile birlikte ülkenin karbon nötr olma yolunda fosil yakıtlara bağımlılığının önemli ölçüde azaltılması planlanıyor.

Bu ay yeni dönem için seçim kampanyalarına başlaması beklenen Macron’un enerji konusundaki bu çıkışının hem çevre konusunda hassas olduğu bilinen hem de artan enerji fiyatlarından etkilenen seçmenlere yönelik olduğu düşünülüyor.

1970’lerden beri düşük maliyetli nükleer enerjinin Fransız ekonomisinin dayanak noktası olduğu ve ülkenin elektriğinin %70’inin nükleer santraller tarafından karşılandığı bilinirken, eski reaktörlerin yerini alacak yeni nesil reaktörlerin inşa edilmelerine dair planlar maliyetler ve ertelemelerden dolayı zorluklarla sürdürülüyorlar.

Sağ siyasetten gelen cumhurbaşkanı adaylarının enerjide bağımsızlık için nükleer santralleri desteklediği ülkede, sol siyasetin maliyet ve reaktör inşasının karmaşıklığı konularında eleştirilerde bulundukları görülüyor. Çevreciler ise nükleer santrallerden çıkarılan radyoaktif atıkların depolanmalarındaki zorluklara ve bu atıkların ölümcül etkilerinin binlerce yıl sürdüğüne dikkat çekiyorlar.

Güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımların yapılmasının planlandığını da söyleyen Macron, ülkenin daha az enerji tüketmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Kaynak: France to build up to 14 new nuclear reactors by 2050, says Macron – The Guardian