Skip to main content

Logitech’in en üst seviye görüntü ve kaliteli ses performansı sunan web kamerası C922 Pro’ya yakından bakalım.

Koronavirüs salgını nedeniyle iş dünyasının bir kısmının evden çalışma modeline zorunlu olarak geçmiş olduğu ülkemizde de işlerin online’a taşınması dolayısıyla kaçınılmaz oldu. Çoğumuz için işlerimizi, toplantılarımızı Skype, Zoom ve benzeri video konferans platformları üzerinden gerçekleştirmek yeni normallerimiz haline gelmiş durumda. Bu durum şu an işletmeler için bir geçiş süreci gibi algılansa da tüketici tarafından baktığımızda özellikle yayıncılık ve eğitim gibi sektörlerde pandemi sonrasında işlerin eskisi gibi yürümeyeceğini söylemek mümkün. Uzaktan çalışmak, söz gelimi toplantı ya da etkinlikleri Zoom vb. bir platformda yapmak herkes için zaman ve enerji tasarrufu demek. Bununla birlikte bu dönem, tüm sektörler için üretken olmak ve işlerini bir şekilde uzaktan yapabilmek için çevrim içi araçları tanımak ve belki de iş modelini değiştirmek adına bir fırsat dönemi olabilir. Türkiye’de bütün derslerin internet üzerinden sunulduğunu biliyoruz. Dünya üzerinde en çok büyüyen alanlardan birisi de online yayıncılık. İster profesyonel bir yayıncı olun, ister amatör bir yayıncı olun işin teknoloji noktasında bütçeye göre teknoloji yatırımları yapmak sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. Bu teknolojiler içerisinde kendi hikâyemizi anlatma noktasında iyi bir görüntü için etkili bir web kamerasına ihtiyaç var. Yayıncıların ihtiyaç duyduğu net görüntüler için tam da bu ihtiyaca cevap veren 1080p’de 30 fps ve 720p’de 60 fps hızına ve çözünürlüğüne sahip Logitech C922 Pro’ya yakından bakalım.

Logitech’in profesyoneller için tasarladığı web kamerası C922 Pro’yu inceledik

Tasarım

Logitech C922, stereo mikrofona sahip oluşu ve Full HD video kayıt yetenekleriyle ilgi çekici bir kamera. C922’nin kutu içeriğinde sürücü ve yazılım CD’si yer almıyor. Klips ve kablo dahil 162 gr ağırlığa sahip web kameranın bir önceki modeli C920’nin daha geliştirilmiş bir sürümü olduğunu söyleyebiliriz. Enine uzun bir tasarıma sahip olan C922 üzerinde herhangi bir butona yer verilmemiş. Lensin hemen sağında ve solunda yer alan stereo iki mikrofonla donatılmış kamerayı hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarla uyumlu olmasını sağlayan klips sayesinde kolayca sabitleyebiliyoruz, kamera kısmı aşağı ve yukarı eğilebiliyor. Kameramız beraberinde 1.5 metre uzunluğunda USB kablosu ve mini tripodu ile beraber geliyor. Kutu içeriğinde böyle bir tripod yer alması son derece güzel çünkü kameramızı sadece diz üstü bilgisayarımıza veya monitörümüze bağlamak dışında kameramızı farklı yerlere de konumlandırabiliyoruz. Aynı zamanda ayakaltında yer alan vida yuvası sayesinde kamerayı farklı tripodlarla da kullanabiliyoruz. USB kablosunun uzunluğu da son derece yeterli. Masaüstü bilgisayar kullanıcıları da bu kamerayı rahatlıkla kullanabilirler. Öte yandan Logitech C922’nin Windows ve macOS işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar ile kullanılabildiğini belirtelim.

Logitech’in profesyoneller için tasarladığı web kamerası C922 Pro’yu inceledik

Nasıl kullanılıyor?

Bilgisayarınıza direkt USB portu üzerinden bağlayabileceğiniz Logitech C922 Pro, tak kullan mantığıyla çalışıyor. Kameranızı USB port ile bağlayıp, Zoom, Skype veya Google Hangouts gibi uygulamalar üzerinden görüşmelerinize katılabilmenin yanında, YouTube ve Twitch gibi canlı yayın platformlarında yayın yapabiliyorsunuz. Kamerada daha fazla ayar yapabilmek için Logitech Capture uygulamasını Logitech’in sitesinden indirmeniz gerekli. Bu uygulama üzerinden çok sayıda ayarı yapabilmeniz mümkün.

Logitech’in profesyoneller için tasarladığı web kamerası C922 Pro’yu inceledik

Özellikler ve performans

Logitech’in 1080p video kaydı ve stereo mikrofon ile donattığı web kamerası C922, özellikle pandemi döneminde kalabalık yüz yüze toplantıların yerini alan online toplantılar, evde geçirilen vakit arttıkça YouTube’a artan ilgi ve hatta eğitimin online olması gibi pek çok farklı alanda tam da ihtiyacı karşılayacak son derece ergonomik bir cihaz. İster profesyonel bir yayıncı olun, ister amatör olarak online yayın yapın, internet üzerinden oynadığınız oyunların, anlattığınız derslerin ya da anlatmak istedikleriniz kısımları göstermek için web kamerası doğal bir ihtiyaç olarak öne çıkıyor. Bunlardan biri bilgisayar, diğeri verileri aktardığınız bir kamera. Günümüzde Logitech C922 gibi ürünler tak-çıkar yapıları sayesinde ve kullanım pratiklikleri ile gerçekten hayatımızı kolaylaştırıyor diyebiliriz.

78 derecelik görüş alanına ve otomatik odaklanma özelliğine sahip Logitech C922 Pro, temel olarak 1080p çözünürlükte 30 kare video kaydı yapabilen, 60 kare görüntü istiyorum diyenlere de 720p çözünürlükte kayıt yapabilen bir web kamerası. 60fps hızı daha akıcı görüntüleri karşımıza çıkarıyor ancak böylece Full HD görüntüden biraz feragat etmiş oluyoruz. Yine de 720p’nin özellikle 60 fps’de son derece başarılı bir performans sergilediğini söylemiş olalım. Bir süredir evden çalıştığımız için kullandığımız, kurulumu ve kullanımı son derece kolay olan cihaz, görüntü performansıyla son derece tatmin edici. Öte yandan düşük ışık koşullarında da başarılı bir performans sergilediğini söyleyelim. Ancak 4K çözünürlüğünde ısrarcı olanlar Logitech’in BRIO 4K Stream Edition modeline de bakabilirler.

Logitech C922 Pro’nun ses özelliklerine bakacak olursak, her iki yanındaki stereo mikrofonların verdiği ses kalitesinin son derece yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kameranın üzerinde bulunan ışıklar, loş ortamlarda görüntünün biraz daha netleşmesini sağlıyor. C922 Pro’nun otomatik odaklama sistemi, hareketlerimizi anlık olarak yakalıyor ve kameraya gösterdiğimiz nesnelere kolaylıkla odaklanarak bize net bir biçimde gösteriyor.

Kameranın netlik ayarı ve renkleri son derece yeterli ancak kameranızda daha fazla ayar yapabilmek için Logitech Capture uygulamasını Logitech’in sitesinden indirmeniz gerekiyor. Logitech Capture programı ile yaptığımız yayınları kayıt ederek paylaşma imkânımızda bulunuyor. Logitec Capture programı dışında bu tarz ayarlar ve kayıt işleri için üçüncü parti programlardan olan ve açık kaynak kodlu OBS ve son derece pratik kullanımlı bir capture programı olan XSplit kullanabiliyoruz. Bu arada kameranın 3 aylık premium XSplit lisansı sunduğunu da söyleyelim. XSplit Broadcaster ve XSplit Gamecaster ikilisinin tüm özelliklerini barındıran C922, profesyonel olarak yayın yapmaya başlamanız için ihtiyacınız olan her şeyi, hepsi bir arada yayın çözümüyle sunuyor. XSplit V kamera özelliği sayesinde green screen olmadan görüntümüzün backround’unu değiştirebiliyoruz.

Logitech’in profesyoneller için tasarladığı web kamerası C922 Pro’yu inceledik

Sonuç

Koronavirüs salgını sebebiyle pek çoğumuz artık evden çalışıyoruz. Bununla birlikte bu dönem tüm sektörler için üretken olmak ve işlerini bir şekilde uzaktan yapabilmek için işimizi kolaylaştırıcı teknolojileri tanımak ve belki de iş modelini değiştirmek adına bir fırsat dönemi. Son dönemde özellikle video konferans platformları üzerinden toplantı yapmak veya işlerimizi online’a aktarmak ve dijitalize olma adına pek çok teknoloji kullanıyoruz. Bunlardan biri olan Logitech C922 Pro’nun yaptığımız testlerde video konferans uygulamalarında toplantı yaparken veya YouTube, Twitch gibi canlı yayın platformlarında işimizi son derece kolaylaştırdığını ve net ve canlı görüntüler sunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle günümüzde bu tarz işler için kullanılan daha pahalı ve karmaşık sistemleri tercih etmeyip görüntü kalitesi ve tatmin edici bir ses performansı arayanlar için son derece tatmin edici bir kamera.

Logitech’in profesyoneller için tasarladığı web kamerası C922 Pro’yu inceledik

Teknik özellikler

  • Çözünürlük: 1080p/30 fps – 720p/60 fps
  • Arayüz: USB
  • Görüş Alanı: 78 derece
  • Mikrofon: Stereo
  • Otomatik Odaklama: Var
  • Uyumluluk: Windows 7 ve üstü, macOS 10.10 ve üstü
  • Kablo Uzunluğu: 1.5 metre
  • Boyutlar: 29 x 95 x 24 mm
  • Ağırlık 162 gr.