Skip to main content

İstanbul Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin, “Tarihi Yarımada’ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi” dünyanın en iyi üç projesi arasına girdi

Renault Global’in dünya genelinde düzenlediği Your Ideas Your Initiatives (Sizin Fikriniz Sizin Projeniz) yarışmasında Türkiye’den İstanbul Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin, “Tarihi Yarımada’ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi” dünyanın en iyi üç projesi arasına girdi.

Renault Global’in öğrencilere projelerini geliştirmeleri için para ödülü de verdiği uluslararası yarışmada, ödül kazanan diğer iki okul ise Çin’in Fudan Uluslararası Lisesi ve Kolombiya’nın Clermont Lisesi oldu.

Liseli öğrencilerin uluslararası  başarısı Bisiklet yolu projesi

Öğrenciler Nupelda Azboy, Simay Tolukan ve Umut Kayran, öğretmenleri Veli Alper Döndaş’la birlikte, İstanbul’da Tarihi Yarımada’da bulunan 29 resmi orta öğretim kurumunu birbirine bağlayan bir bisiklet yolu ağı tasarlayıp, bisikletli ulaşıma yönelik toplumsal algının olumlu yönde değişmesini hedeflemişti. Liseli gençler, projenin gerçekleştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çok yönlü çalışmalar yaptılar: Bisiklet yolunun gerçekleşmesi için İBB’ye bağlı UKOME ile görüştüler. Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor A.Ş. ile projeyi paylaştılar, çevrim içi anket çalışması yapıp, imza kampanyası düzenlediler, kamu spotu çekip, sosyal medyada paylaştılar, afişler hazırlayıp Tarihi Yarımada’daki okullarda sergilediler.