Skip to main content

Türkiye’nin liseler arası ilk kodlama festivali Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) tarafından düzenlendi

Bilişim çağının temel gereklerinden biri olan ve algoritmik düşüncenin kazandırılmasını sağlayan ‘kodlama’ ile ilgili liseler arası ilk yarışma Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) tarafından düzenlendi. Üsküdar Amerikan Lisesi; bu yıl ilkini düzenlediği ve geleneksel hale getirmeyi hedeflediği Türkiye’nin ilk liseler arası kodlama festivali Codefest’te,  13 farklı liseden toplam 24 kodlama takımını ağırladı. Yarışmanın birincisi ve ikincisi Fatih Fen Lisesi’nin iki ayrı kodlama takımı olurken, üçüncülüğü ise İstanbul Erkek Lisesi’nin takımı aldı.

Codefest’in ikinci günü ise saat 9.00 ila 19.00 arasında aralıksız olarak kodlama yarışması düzenlendi. Yarışma sonunda; Hasan Bal, İbrahim Bahadır Altın ve Erdem Kirez adlı öğrencilerden oluşan Fatih Fen Lisesi’nin SorryRedTowel adlı kodlama takımı, 14 soru çözerek yarışmayı birinci bitirdi. Liseler arası ilk kodlama festivalinin ilk şampiyonları, Boğaziçi Üniversitesi Liselere Yönelik Yaz Okulu Kampı’na üç kişi ile katılmaya almaya hak kazandı.

Birinci takim FatihFenLis.ve UALtakimi

Yarışmanın ikincisi ise yine Fatih Fen Lisesi öğrencilerinden oluşan LittleRedTowel adlı takım oldu. Murat Ekici, Salih Bera Söğüt ve Yasin Kaya adlı öğrencilerden oluşan takım, 12 soruyu çözerek, ikincilik ödülü olan 3 Arduino kiti kazandılar.

Kodlama festivalinin üçüncüsü Atacan İyidoğan, Ömer Yağmurlu ve Hasan Altan Birler’den oluşan ielbit adlı İstanbul Erkek Lisesi takımı oldu. Öğrenciler, 11 soruyu tamamlayarak 3 adet Raspberry Pi kiti kazandılar.