Skip to main content

Dünyadaki yazılım endüstrisinin sesi The Software Alliance (BSA)’nın sağladığı son verilere göre, lisanssız yazılım kullanımının Türkiye ekonomisine maliyeti 2012 yılında 1,5 milyon TL’yi aştı. Lisanssız yazılım kullanımı yalnızca şirketlerde maddi…


Dünyadaki yazılım endüstrisinin sesi The Software Alliance (BSA)’nın sağladığı son verilere göre, lisanssız yazılım kullanımının Türkiye ekonomisine maliyeti 2012 yılında 1,5 milyon TL’yi aştı.
Lisanssız yazılım kullanımı yalnızca şirketlerde maddi kayıplara yol açmıyor, aynı zamanda vergi kaybına ve bazı sektörlerde istihdamın azalmasına bağlı olarak ülke ekonomisine zarar veriyor. 
Perakendeciler, sistem entegratörleri, teknik destek firmaları ve diğer bağımsız yazılım geliştiriciler dahil olmak üzere, bu durumdan yazılım ekosistemindeki bütün şirketler zarar görüyor.

BSA Türkiye Direktörü Semih Sağman konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu:
“Geçtiğimiz yılda, BSA lisanssız yazılımlarla ilgili yasal takip çalışmalarını hızlandırdı. Ancak, Türkiye’deki bazı şirketlerde bilinçli ya da bilinçsiz olarak lisanssız yazılım kullanımı devam ediyor. Bilgisayarlara kurulan lisanssız yazılımlar, korsan kopya çoğaltmak veya internetten korsan yazılım indirmek gibi çeşitli yöntemlerle elde ediliyor. BSA Türkiye üyeleri, bu bakış açısından hareketle, 2012 yılında yasal takip programını kararlılıkla uyguladılar. BSA olarak lisanslı yazılım kullanımının önemi ve lisanssız yazılım kullanmakla ilgili mali riskler ile prestij kaybı konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlerimizi de sürdürüyoruz. Kamuoyunu ve meslek profesyonellerini bilinçli yazılım kullanımında bilgilendiriyor, yazılımların bu şekilde doğru kullanılmasının aynı zamanda kaynak tasarrufu anlamına geldiğini anlatıyoruz.”
EMEA bölgesinde lisanssız yazılım kullanımının bedeli 16,5 milyon dolar
2012 yılında EMEA bölgesinde lisanssız yazılım kullandığı tespit edilen işyerlerinin toplam mali kaybı 16,5 milyon dolar oldu. Lisanssız yazılım kullanımı lisans harcamalarından kaçınmak için başvurulan bir yol olmakla birlikte aslında büyük risk taşıyor.
BSA’nın global korsan yazılım araştırmasında elde edilen son veriler, lisanssız yazılım kullanımının yüzde 10 oranında azaltılmasının, 2013 yılında yeni ekonomik faaliyetlere 108 milyar Euro kazandıracağını ortaya koyuyor. Bunun karşılığında ileri teknoloji mesleklerinde 500 bin kişilik bir istihdam kaynağı yaratılacak ve devletler 2013 mali yılı sonunda 24,3 milyar dolar Euro vergi kazancı sağlamış olacaklardır.