Skip to main content

Profesyonel sosyal iş ağı LinkedIn, hem bireysel kullanıcılarına hem de üyesi olan şirketlere getirdiği yeni özelliklerle fırsatlar sunmaya devam ediyor. Peki siz bu özellikleri bildiğinizden ve kullandığınızdan emin misiniz? İşte faydalı ama üyeler tarafından çok da bilinmeyen bazı LinkedIn özellikleri. 

200 ülke ve bölgede yaklaşık 680 milyon üyeye sahip dünyanın en büyük profesyonel ağı LinkedIn, hiç şüphesiz kişiler ve kurumlar için birçok fırsat sunuyor. İş arayanlar için online bir platform olarak yola çıksa da, hızlıca bunun çok ötesine geçti ve birçok amaca hizmet eden çok yönlü bir platform haline geldi. Çoğu sosyal medya platformu gibi, LinkedIn de dinamik olmaya özen gösteriyor ve hem bireysel kullanıcılarına hem de üyesi olan şirketlere getirdiği yeni özelliklerle farklı fırsatlar sunmaya devam ediyor. Peki siz bu özellikleri bildiğinizden ve kullandığınızdan emin misiniz? İşte faydalı ama üyeler tarafından çok da bilinmeyen bazı LinkedIn özellikleri.

Bağlantıları dışarı aktarma

Bir süre önce LinkedIn, işletmelerin ürünlerini pazarlamak ve üye bilgilerini diğer şirketlere kazanç amacıyla satmasını önlemek adına bu özelliği kaldırsa da, artık geri geldi. Bu özellik sayesinde LinkedIn bağlantılarınızı bir e-tablo olarak indirebilir, diğer kişi yönetimi sistemlerine kolayca aktarabilir ve kişilerin ad/soyad, çalıştıkları şirket ve e-posta adreslerini içeren detaylı bir liste elde edebilirsiniz.

Profilleri görüntülerken kimlik gizleme

LinkedIn profilinizdeki “Profilimi Kim Görüntüledi” sekmesine tıkladığınızda profilinizi ziyaret eden kullanıcılara dair bazı detayları görebiliyorsunuz (ad/çalıştıkları şirket vb.). Ancak ilgili bir LinkedIn ayarı sayesinde anonim olarak kişilerin profillerini görüntüleme şansınız olduğunu biliyor muydunuz? Eğer başkalarının profilini görüntülerken adınızı, şirketinizin adını veya başka bir ayrıntıyı görmesini istemiyorsanız, bu özelliği kullanabilirsiniz.

Arama kaydetme

LinkedIn’in gelişmiş arama özelliklerini sıklıkla iş veya kişi aramak için kullanıyorsanız bu aramaları kaydetmek size zaman kazandırabilir. Platform kullanıcıların 10 iş araması ve 3 kişi araması kaydetmesine olanak tanıyor. Bir arama yaptıktan sonra, “aramayı kaydet” seçeneğini tıklamanız yeterli, böylece bu aramayı daha sonra tekrar çalıştırabilmek için kolayca kaydedebilirsiniz. LinkedIn ayrıca kaydettiğiniz iş aramaları için haftalık veya aylık bildirim almanıza da imkan sağlıyor. Güzel değil mi?

Profile medya dosyaları ekleme

LinkedIn’in profilinize video, doküman, fotoğraf ve sunum gibi çeşitli medya dosyaları eklemenize imkan sağladığını biliyor muydunuz? Hatta bu tür medya dosyalarını LinkedIn profilinizin özet, eğitim ve deneyim gibi farklı bölümlerine ekleyebilirsiniz. Hemen bu harika fırsatı kullanın ve çalışmalarınızın detaylarını profilinize ekleyin. Bu sayede sizi merak edenlere yeteneklerinize ve çalışmalarınıza dair ilgi çekici detaylar sunabilirsiniz.

Bağlantı kurmadan mesaj gönderme

LinkedIn’de bağlantınız olmayan birine ücretsiz mesaj gönderemediğinizi farketmişsinizdir. Ancak, bu duruma bir çözüm olduğunu söylersek ne dersiniz? Bağlantı talebinizi henüz kabul etmemiş bir üyeye mesaj göndermek için onun üyesi olduğu bir gruba katılın. LinkedIn grup üyelerinin birbirlerine ücretsiz mesaj göndermesine olanak sağlıyor. Bu faydalı bilgi muhakkak aklınızda olsun.

LinkedIn bunlar gibi daha birçok mükemmel özelliğe sahip. Peki siz LinkedIn’i ne kadar etkin kullanıyorsunuz?

??LinkedIn hakkında daha fazla ipucu ve tavsiye için burayı tıklayabilirsiniz.

Rabia Altunay

LinkedIn, Eğitmen & Danışman