Skip to main content

LinkedIn, otomatik öğrenme (machine learning) startup’ı Newsle’yi satın aldığını duyurdu

LinkedIn, Facebook veya LinkedIn’den kontaklarınızı aktarabileceğiniz Newsle’yi satın aldığını duyurdu.

Newsle, kontaklarınız arasında herhangi biri hakkında bahsedildiğinde sizi haberdar etmek üzere interneti tarıyor. Böylelikle kullanıcıların sosyal ağlarda oluşan gürültüyü azaltmasında yardımcı olacak ve kullanıcılara önemli bağlantıları hakkında daha amacına uygun bilgi sağlayacak.

Satın alma şartları henüz açıklanmadı; ancak LinkedIn, Newsle’nin şimdilik aynı şekilde bağımsız olarak çalışmaya devam edeceğini bildirdi. Her iki tarafın ekipleri de startup’ın teknolojisini LinkedIn’e entegre etme üzerinde çalışıyor.

Newsle’nin kurucuları Jonah Varon ve Axel Hansen’in yanında startup’ın yazılımcı ekibinin tamamı ve dört çalışanı da LinkedIn’de yerini alacak.

Newsle hakkında

Newsle’nin sunduğu hizmet, belirli kişilerden bahseden blog ve makale bulmak için interneti tarıyor ve bağlantılara uygun blog paylaşımları ve makaleleri içeren sonuçları getiriyor.

Yeni yapılan paylaşımlar hakkında bildirimler, gerçek zamanlı olarak yapılıyor. Startup, zamanının büyük bölümünü istenen içeriği kullanıcılara sunmak için doğal dil işlemine ve belirsizliği gideren algoritmalar oluşturmak üzere ayırıyor.

2011 yılının Ocak ayında kurulan Newsle,  Transmedia Capital ve Draper Fisher Jurvetson’un da aralarında yer aldığı yatırımcılardan 2,6 milyon dolar değerinde yatırım aldı.

Kaynak: Tech Crunch

Fotoğraf: Mashable