Skip to main content

Yeni LimeWire her ne kadar eski halinden uzak olsa da epey konuşulacağa benziyor.

Bir dönemin popüler özgür P2P dosya paylaşım uygulaması, özellikle müzik ve film indirmek için kullanılan LimeWire geri dönüyor. Fakat bu geri dönüş, şarkıların ve filmlerin “bedava” indirilebileceği anlamına gelmiyor. Zira yeni LimeWire, bir dosya paylaşım uygulaması değil, bir NFT pazarı.

LimeWire’ı tekrar piyasaya sürmeyi planlayan girişimciler, Avusturyalı Paul ve Julian Zehetmayr, uygulamanın eski hali ile bir ilgisinin olmadığının, aynı ekip tarafından geliştirilmediğinin, Spotify ve Netflix gibi akış platformlarına rakip olmayacaklarının ve amaçlarının eser haklarının sadece sanatçılar tarafından kontrol edilebildiği bir ortam sağlamak olduğunun altını çiziyor; buna ek olarak LimeWire isminin nostalji hissettirmesini umuyorlar.

LimeWire, hakkında telif hakkı ihlalleri konulu davalar açılan bir uygulama iken Recording Industry Association of America ile yaşanan uzun bir dava sürecinin ardından 2010 yılında kapatılmıştı. Bu süreçte LimeWire CEO’su Mark Gorton ile plak şirketlerinin arasında 105 milyon dolarlık bir anlaşmaya varıldığı öğrenilmişti.

Yeni LimeWire, bir NFT pazarı olarak diğer NFT pazarlarından farklı bir yol izlemeyi planlıyor. Kripto cüzdana sahip olma zorunluluğunu ortadan kaldırmayı amaçlayan LimeWire, NFT’lerin direkt olarak dolar ile satın alınabileceği bir pazar oluşturmak istiyor. Bu hamle, yakın bir gelecekte LimeWire üzerinden kredi kartı, banka transferi ya da benzer yollarla NFT satın almanın mümkün olabileceğine işaret ediyor. LimeWire, Mayıs ayında kullanıma sunulacak.

Kaynak: LimeWire is relaunching…as an NFT marketplace – Mashable