Skip to main content

1975 yılında kurduğu Motörhead grubunun solisti Ian Fraser Kilmister tanınan adıyla Lemmy, 70 yaşında hayatını kaybetti.

Dünyaca ünlü İngiliz heavy metal grubu Motörhead’in kurucusu, solist ve besteci Lemmy Kilmister kanser hastalığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdiği belirtildi. 70 yaşına kadar gerçek bir “rockstar” gibi yaşayan Lemmy, Motörhead grubu altında 24 albüm çıkardı. ‘Ace of Spades‘ gibi klasikleşen eserlere imza atan sanatçı 2011 yılında Türkiye’de de konser vermişti.

Lemmy Kilmister kimdir?
Motörhead adlı heavy metal grubunun kurucusudur. Köklerine sadık ve her İngiliz gibi gelenekçi olan Lemmy Kilmister, bundan 30 yıl önce oldukça sıradışı olan müzik tarzı ile metal müziğin gelişmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Venom, Destruction ve Sodom gibi dünyaca tanından dev isimlerin (Slayer/Metallica/Cronos/Venom, Schmier/Destruction, Tom Angelripper/Sodom) ilham kaynağı olmuştur. ACDC, Black Sabbath, Ramones gibi 1.nesil Rock’N’Roll gruplarından biri olan Motörhead’i kurmuş ve Motörhead adı altında 24 albüm çıkarmıştır; çıkarmaya devam etmektedir.

2010’da çıkmış olan “Lemmy the Movie” filminde kendisi anlatılmaktadır.