ARAŞTIRMA

DigitalAge | 03.09.2020 - 17:00

Küresel blok zinciri sektörünün görünümü ve geleceği [Rapor]

Gelişmekte olan ülkelerin blok zinciri tabanlı finansal teknolojilere ilgisinin artmasıyla birlikte banka hesabı bulunmayan 1 milyar insanın finansal hizmetlere erişimi artabilir.

Dijital varlık alım satım platformu Huobi’nin blok zinciri araştırmalarına odaklı kolu Huobi Research tarafından hazırlanan “Küresel Blok zinciri Sektörünün Görünümü ve Geleceği” başlıklı rapor, blok zinciri teknolojisinin gelişimine ışık tutuyor.

Blok zinciri ekosisteminin 2019 yılındaki performansına ilişkin kilit bulgular içeren rapor, 2019 yılında dünya çapında blok zinciri için yapılan harcamaların yaklaşık 2,9 milyar dolar tutarında olduğunu ortaya koyuyor. Söz konusu harcamaların ülkelere dağılımında ilk sırada yüzde 40’a yakın payla ABD yer alırken, bu ülkeyi yüzde 24,4’le Batı Avrupa, yüzde 11,2 ile Çin, yüzde 8,1’le Asya-Pasifik Bölgesi, yüzde 5,2’lik payla ise Orta ve Doğu Avrupa takip ediyor.

Blok zincir teknolojilerine yönelik patent başvuru sayısı 22 bini aştı

2019 yılında yapılan blokzinciri harcamalarında yüzde 73’lük payı bankacılık, parçalı imalat, Perakende, profesyonel hizmetler ve süreç üretiminden oluşan beş sektör oluşturuyor. Küresel blok zinciri yatırımlarında ise 2019 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 27,9 oranında düşüş yaşanırken, toplam yatırım miktarı 3,07 milyar dolar olarak gerçekleşti. Raporda blok zincirine yönelik patent başvurularına da yer veriliyor. Verilere göre blok zinciri teknolojisi alanında en çok patent başvurusu yapan ilk 10 şirketin yedisi Çin menşeili olurken, bu ülkeyi iki şirketle ABD takip ediyor. Blok zinciri patent başvurularında ilk beş sırada yer alan şirketler Alibaba (Ant Finance – Çin), Ping An (Çin), Nchain (Antigua ve Barbuda), 33.cn (Çin) ve IBM (ABD) yer alıyor. Tüm dünyada blokzincir teknolojilerine yönelik patent başvuru sayısı ise 22 bini aşmış durumda.

Blok zinciri trendleri

COVID-19 salgını ile birlikte daha az fiziksel temasa imkân tanıyan dijital teknolojilerle birlikte blok zinciri teknolojisinin potansiyeli de daha fazla gündeme gelmeye başladı. “Küresel Blok zinciri Sektörünün Görünümü ve Geleceği” raporunda yer verilen 2020 blok zinciri trendleri ise blok zinciri teknolojisinin gelecekteki katkılarına dair önemli fikirler veriyor. 2020’ye ilişkin blok zinciri trendleri şöyle sıralanıyor:

1. Paydaşları arasında sosyal medya platformu Facebook’un da yer aldığı bir ekip tarafından geliştirilen blok zinciri tabanlı dijital para birimi Libra tarafından teşvik edilmesiyle birlikte daha fazla bölgesel ve merkez bankaları tarafından çıkarılacak kripto para birimlerinin ortaya çıkması öngörülüyor. Blok zinciri tabanlı bankalararası ödeme sistemlerinin gelişimiyle birlikte ödemelerde blok zinciri tabanlı uygulamaların sayısı artabilir.

2. 2019 yılında üç büyük uluslararası standart birliği olan ISO, IEEE ve ITU, blok zincirine ilişkin 48 standart geliştiren 26 çalışma grubu kurdu. Gelişmeler ışığında küresel blok zinciri teknolojisinin teknik standartları ile finansal uygulamaların standartları arasındaki entegrasyon artacak

3. Blok zincirine yönelik artan talep eşliğinde özel blok zincirlerinin birlikte çalışmasına imkân tanıyan mekanizmaların önemi artacak

4. Blok zincirinin, nesnelerin interneti, yapay zeka ve 5G gibi diğer yeni nesil teknolojilerle entegrasyonu artacak