Skip to main content

Avrupa Kupası’nda iki mağlubiyet ve bir galibiyetle tamamlayarak elenen Türkiye üzüntü yaratsa da sosyal medyada hayli etkin bir performans sergiledi

Fransa’da düzenlenen Euro 2016 turnuvasında Çarşamba günü gruplardan çıkan takımlar belli olurken hem milyonlarca taraftar hem takımlar hem de futbolcular gündemi Twitter’da belirledi. Twitter da ilk maçlara ilişkin önemli verilerini açıkladı. Turnuvayı iki mağlubiyet ve bir galibiyetle tamamlayarak elenen Türkiye üzüntü yarattı. Ancak sosyal medyada hayli etkin bir performans sergiledi. Twitter’da en çok konuşulan ikinci takım Türkiye oldu.

Hakkında en çok konuşulan maçlar arasında da Türkiye-İspanya maçı 1 milyon 483 bin tweet ile 4. sırada yer aldı.

Ayrıca turnuvanın başladığı gün Hırvatistan Milli Takımı hesabından (@HNS_CFF) Türkiye’ye hangi sporcularının gol attığına ilişkin bir paylaşım yapılmış ve “Umarız Pazar günü bu liste daha da uzayacak” denmişti. Türkiye Milli Takımlar’ın @MilliTakimlar hesabından da bu tweet’e yanıt olarak 4 yıl önce Semih Şentürk’ün attığı efsane gol hatırlatılarak “Bazen; bir gol her şey demektir” yanıtı verilmişti. İşte bu yanıt, 38 bine yakın retweet alarak arasında en çok retweet edilenler arasında ikinci sırayı aldı.

İstatistiklere göre, turnuvada bugüne kadar en çok retweet edilen paylaşım; müzik grubu One Direction üyelerinden Louis Tomlinson’un İngiltere takımını destekleyen paylaşımı oldu.