Skip to main content

Yapılan araştırmaya göre; kullanıcıların yüzde 78’i yaşadıkları ve duydukları sağlık sorunlarını internetten araştırıyor.

Doktorsitesi.com ve Social Touch; yaptıkları anket ile 8 bin kişinin ‘sağlık ve internet’ alışkanlıklarını inceledi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 95’i bilgisayar ile internete bağlandığını söylerken, cep telefonundan internete bağlananların oranının ise yüzde 50’ye ulaşıyor.

İnternette doğru bilgi içermeyen pek çok sitenin varlığına dikkat çeken Doktorsitesi.com CEO’su Dr. Erden Asena; özellikle çalışan kesimin sağlıkla ilgili bir durum karşısında ilk olarak internetten sorguladığını belirtiyor.

Dr. Asena; “Sağlık konusunda da katılımcıların yüzde 61’inin forumlar ve soru-cevap sitelerinden araştırma yaptıklarını; doktor, hastane ve ilaç seçiminde internetin önemli olduğunu söylüyor” ifadesini kullandı.

Dr. Erden Asena; “Kendilerinde fark ettikleri yeni bir belirti karşısında internete başvuranların oranı yüzde 80. Bu rakamlar da sağlık konusunda insanların, internete de kulak verdiklerini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Sağlık araştırması için internet kullanım sıkılığı ile ilgili sorulan soruda da, kullanıcıların yüzde 64’ü gibi büyük bir kısmının sağlık araştırması için ayda bir defadan fazla internet kullandığını gösterdi.