Skip to main content

Koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, Türk asıllı iki doktor Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından kuruldu.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk asıllı iki doktor Dr. Özlem Türeci, Prof. Dr. Uğur Şahin kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech‘in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90 başarıya ulaştığı açıklandı. Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci koronavirüs aşısının geliştirmesinde kullandıkları mRNA teknolojisi üzerinde yaklaşık 25 yıldır çalışıyor.

BioNTech’in yeni tip koronavirüs aşısı 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde test edildi. Aşısının denendiği ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Aşı, üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacak. Pfizer yıl sonuna kadar 50 milyon doz, 2021 sonuna kadar ise 1,3 milyar doz aşıyı piyasaya sürebilmeyi planlıyor.

Prof. Dr. Uğur Şahin, DHA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şimdiye dek 40 binden fazla gönüllüye aşı uygulandı. Faz 3’ü başarıyla tamamlayabilirsek bu ayın ikinci yarısında Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) dosyalarımızı yollayacağız ve dosyalar en az bir ay EMA ve FDA tarafından incelenecek. O süre içerisinde bizden isteyecekleri soruları da yanıtlayacağız. FDA ve EMA çalışmalarımızı olumlu bulursa, Aralık ayının son günlerinde aşının Avrupa ve Amerika’da dağıtımını onaylayabilir. Bu da ilk birkaç milyon doz aşı için olacak. 2021 Ocak-Şubat ayında Avrupa’ya ve Amerika’da aşılarımızı dağıtmaya başlayabiliriz. Altıncı aya kadar ise en azından 200-300 milyon doz dağıtmayı planlıyoruz. Türkiye için de Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirmemiz gerekecek. Bir protokol imzalandığı taktirde Ocak-Şubat-Mart aylarında Türkiye’ye de aşı dozlarını getirme imkanı doğacak. Sağlık Bakanlığı kaç doza ihtiyaç olduğu ve ne zaman gerekli olduğunu bildirdiği taktirde, Türkiye için de yeterince aşı ayırmayı istiyoruz”” dedi .