Skip to main content

Piyasalardaki kripto para çılgınlığına Kodak da katılıyor. Detaylar haberimizde…

130 yıllık Amerikan fotoğraf devi Kodak, kripto para dünyasına giriyor. Kendi kripto para birimine KODAKCoin adını veren şirket, tüm servislerini KODAKOne üzerine kuruyor. Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, kripto para geliştirmek için Wenn Digital ile anlaşma yaptığını duyurdu. Bu sistemde fotoğrafçılar yeni ve eski fotoğraflarını blok zincirine kaydedebiliyor. KODAKCoin kullanılarak gerçekleştirilen platformda, fotoğraf alım satım işleri blok zinciri içerisinde gizli ve güvenli bir biçimde saklanabiliyor. Sistem ayrıca yapay zekadan da faydalanıyor. KODAKOne’a yüklenen fotoğraflar yapay zeka sayesinde internette aranıyor ve izinsiz kullanımların tespit edilmesi durumunda yasal işlemler devreye alınıyor.

Kodak CEO’su Jeff Clarke, kripto para ve blockchain’in fotoğrafçılar dünyasında çözülemez olarak görülen problemlerin çözümünde anahtar olacağını belirtti.

Fotoğrafçıların çalışmalarını lisanslayabilmesi ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmesi adına yeni bir ekonomi yaratan KODAKOne servisinin, 31 Ocak’ta başlatılacağı ve ABD, Kanada ve diğer seçilmiş ülkelerden sadece lisanslı yatırımcılara açık olacağı söyleniyor.