Skip to main content

İnternet üzerinden ders içeriği paylaşım sitesi Coursera ile işbirliği kapsamında, ders videoları ücretsiz izlenebilecek.

Bilime ve topluma katkıda bulunmak amacıyla bilimsel ve toplumsal araştırmaların gerçekleştirildiği Koç Üniversitesi, Coursera ile uluslararası alanda tanınmış akademisyenlerin ders videolarını Türkçe altyazılı olarak ücretsiz yayınlayacak. Bu işbirliği ile internet üzerinden üye olan öğrenciler derslere girmiş gibi, dersleri online olarak izleyebilecek. Öğrenciler Coursera’ya giriş yaparak ilgilerini çeken derslerin hangi dilde çevirisinin yayınlanacağı hakkında güncellenmiş bilgileri takip ederek, o dersi izleyebilecek.

Türkiye’de Koç Üniversitesi’nin üye olduğu bu platformda ilk olarak Koç Üniversitesi PhD. öğrencileri tarafından Türkçe’ye çevrilen üç ders yayına girdi. Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kevin Werbac’ın ‘Gamification’, Stanford Üniversitesi’nden Doç Dr. Scott Klemmer’ın ‘Human Computer Interaction’ ve Wesleyan Üniversitesi’nden Scott Higgins’in ‘Hollywood Historical Film’ başlıklı ders videoları Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak Coursera’da yayınlanıyor.

Online ders içeriklerini Türkçe altyazılı takip etmek için; coursera.org/course/gamification, coursera.org/course/hci, coursera.org/course/hollywood linklerini tıklayabilirsiniz.